اسلام ناب

نقد نظریه و دیدگاه جامعیت قرآن قرآنیون
09/16/1400 - 15:17

قرآنیون عصمت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) را نپذيرفته و برخی اعمال ايشان را اجتهاد می‌دانند که در برخی موارد، باعث شده که پیامبر (صلی‌الله علیه‌وآله) مورد عتاب خداوند قرار گیرد. از سوی ديگر، سنت نبوی را خاص اعراب زمان عصر اسلام می‌دانند و افراد ديگر را که بعد عصر نزول قرآن و اسلام هستند، خارج از خطاب پیامبر می‌دانند.

نقد نظریه توسل ابوالفضل برقعی عقلا ونقلا
09/16/1400 - 11:51

از جمله عقاید شیعه که برقعی به نقد آن پرداخته، مسئله توسل به اهل بیت (علیهم‌السلام) است. برقعی با مشرک دانستن شیعیان، ادله و نظرات شیعه پیرامون توسل به اهل بیت (علیهم‌السلام) را خرافات می‌داند و معتقد است فقط به زنده می‌توان متوسل شد. در حالی که اگر توسل به مرده شرک باشد، به زنده نیز شرک است.

امام غائب چه فایده‌ای برای مسلمانان دارد؟!
09/16/1400 - 11:40

غیبت مهدی موعود (عجل‌الله‌فرجه) به معنای غیبت جسمانی نیست، بلکه به معنای غیبت معرفتی است. طبق روایات شیعه، ایشان با مردم در تعامل هستند و از اوضاع و احوال امت آگاه هستند. اما از عوام مردم، کسی ایشان را نمی‌شناسد و فقط خواص از مسلمین به محضر مبارکش مشرف می‌شوند. مَثل ایشان در کلام رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به خورشید در پشت ابر، بیان شده است.

نقد نظریه  برقعی پیرامون توسل به ائمه
09/16/1400 - 11:22

برقعی از روحانیون معاصر شیعه که عمده اندیشه وی، ترکیبی از قرآن بسندگی و نفی عقاید شیعه است، با ترجمه تلخیص کتاب «منهاج السنة» مدعی خرافات در شیعه شد. وی توسل اولیاء را شبیه عبادت بتها توسط مشرکین دانست. در حالی که در توسل عبادت غیرخدا صورت نمی‌پذیرد.

نقد دیدگاه اینکه هدایت بشر منحصر در قرآن است
09/15/1400 - 15:47

ابوالفضل برقعی مدعی انحصار هدایت بشر در قرآن است؛ وی برای این ادعا، هم دلیل قرآنی و هم روایی ذکر کرده است. پاسخ این است که استناد به روایت خلاف نظرش است و آیاتی که بر خلاف عقیده او حکم می‌کند، مطرح نمی‌کند.

نقد نظریه حیدر علی قلمداران در زمینه امامت
09/15/1400 - 13:00

براى به دست آوردن نظر امام (علیه‌السلام) در مسأله خلافت، نباید تنها بر یک یا دو خطبه تکیه کرد؛ بلکه باید همه کلمات آن حضرت را در این موضوع، کنار هم بچینیم و نتیجه گیرى کنیم؛ امیرالمؤمنین بارها در نهج البلاغه در موارد متعددى در مسأله خلافت، تکیه بر نص فرموده‌اند.

استفاده از دین برای مقابله با دین توسط استعمار
09/15/1400 - 12:41

جریان شیعه لندنی، برخلاف گذشته، رهبری فکری و سازمان دهی خاصی دارد و برنامه‌های مشخصی را پی می‌گیرد؛ آنها با رفتارشان باعث می‌شوند جاذبه‌های تشیع، به دافعه تبدیل شود و با ارائه چهره زشت از تشیع در منظر جهانیان، مانعی در برابر نفوذ تفکر انقلاب اسلامی ایران پدید می‌آورند.

نقد دلایلی که فرقه شیرازیها برای اثبات قمه زنی می اورند
09/06/1400 - 11:59

اهل بیت فرموده‌اند برای ایشان همچون زینت باشیم نه مایه بی‌آبرویی و زشتی! آیا واقعاً اعمالی چون قمه زنی را می‌توان زینت برای مکتب اهل بیت دانست و با آن مردم را به این مکتب پاک و نورانی، جذب کرد؟! روایاتی که برای جواز این عمل استدلال می‌کنند، ضعیف و جعلی است.

وهابیت حربه استعمار برای ایجاد تفرقه در بین امت مسلمان
09/06/1400 - 11:59

تاریخ اسلام از ابتدا تاکنون شاهد فراز و نشیب‌های زیاد و مشکلات متعددی برای مسلمانان بوده و تهدیدهای جدی برای جهان اسلام همیشه وجود داشته است. ازجمله این تهدیدها، معاندین و دشمنان اسلام هستند که همواره به دنبال تمرکززدایی در حکومت اسلامی و ایجاد تفرقه و شکاف بین مسلمانان بوده‌اند.

نقد نظریه سید صادق شیرازی نسبت به معنای تفرقه و وحدت
09/04/1400 - 20:19

با مطالعه سیره پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) درمی‌یابیم که ایشان مسلمانان را به اتحاد و همبستگی و دوری از تفرقه دعوت می‌کردند. زندگی درخشان پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) مملو از تلاش‌ها و فعالیت‌های دقیق و عمیق فراوانی برای هموار ساختن راه‌های ایجاد وحدت و پیوستگی میان مسلمانان است.

آیا پیامبر بت‌های قریش را سب کردند؟
09/04/1400 - 13:10

یکی از تهمت‌های آتئیست‌ها به دین مبین اسلام، ادعای توهین و سب از جانب رسول خدا به بت‌های مشرکین و کفار است. آنان معتقدند که مشرکین به دلیل سب از جانب رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) نزد ابوطالب آمدند و از ایشان شکایت کردند. اما در پاسخ باید گفت، قرآن کریم و سیره رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، خلاف نظر و ادعای آتئیست‌ها را اثبات می‌کند.

نقد نظر قرانیون در زمینه انتصابی بودن امامت
09/04/1400 - 12:04

قلمداران از قرآنیون شیعی معاصر ایران است که برای احادیث، اهمیتی قائل نیست و قرآن را برای فهم اسلام کافی می‌داند. او روایات شیعه را نقد کرده و آنها را مردود می‌خواند. یکی از اعتقادات مهم شیعیان، مسأله امامت است. وی در آثارش از جمله کتاب شاهراه اتّحاد، مسأله امامت ائمه (علیهم‌السلام) را نقد کرده، در خلافت بلافصل امیرالمؤمنین و نصب الهی ایشان تردید می‌کند.

نقد و پاسخ به نظریه قلمداران در بحث خمس
09/03/1400 - 13:40

در نیمه دوم قرن سیزده هجری و در رویارویی با پیشرفتهای خیره کننده غرب و تهاجم همه جانبه استعمار به کشورهای اسلامی، جریانهایی در ایران شکل گرفت که برخی دینی و برخی غیردینی بودند. یکی از این جریانها که با شعار اتحاد امت اسلامی و بازگشت به قرآن و دوران طلایی چهل سال اول اسلام شکل گرفت؛ «جریان قرآنیان شیعه» است.

دروغ پردازی جریان شیعه انگلیسی و امریکایی
09/03/1400 - 10:10

طیف شیرازی در فضای مجازی با استفاده از روایات ضعیف و مطالبی که صحت و سقم آن مشخص نیست و نسبت دادن آن به علمای شیعه، سعی بر این دارند که رفتارهایی از قبیل اهانت به مقدسات سایر مذاهب و نحوه‌ی عزاداری که در این فرقه رایج است را شرعی جلوه دهند.

الصفحات