اسلام ناب

شفاعت، پاداش زائر امام رضا (ع)
02/31/1403 - 10:04

قرآن کریم مزد رسالت پیامبر (ص) را مودت اهل بیت (ع) می داند. اما یکی از راه های کسب مودت اهل بیت (ع) زیارت قبور مطهر آن انوار طیبه است. در روایات شیعه، شفاعت پاداشی است که برای زائر قبور مطهر اهل بیت (ع) داده شده است و این منتی است که خدای رحمان به دوستداران ائمه معصومین (ع) عنایت می‌کند.

زیارتی که برابر با ثواب شهادت هفتاد هزار شهید است
02/31/1403 - 10:04

برابری مقام زائر امام رضا (ع) با شهدای صدر اسلام، یکی از عنایات خدای رحمان به دوستان و محبان و زائران هشتمین خورشید فروزان خاندان رسالت (ع) است. این مقام که در فرمایشات اهل بیت (ع) به آن اشاره شده، به وسیله کسب معرفت و زیارت حضرت به دست می‌آید.

02/31/1403 - 10:04

در روایات فراوانی بر مسئله زیارت امام رضا (علیه‌السلام) تاکید شده است. از آنجایی که در این روایات، قید «عارفا بحقه» مشاهده می‌شود، لازم است کیفیت زیارت با معرفت امام رضا (علیه‌السلام) به خوبی تبیین شود تا زائرین بتوانند، به زیارتی عارفانه موفق شوند؛ علم زائر به وجوب اطاعت از امام و غربت و شهادت ایشان.

مسجدالنبی
02/17/1403 - 12:54

مخالفان اسلام با استناد به قسمتی از یک روایت طولانی از کتب شیعه که درباره ازدواج پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله با زینب بنت جحش بود، به پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله توهین کرده و علت طلاق زید را تمایل حضرت به زینب عنوان کردند. حدیث مورد استناد از نظر سند و دلالت، بی‌اعتبار است. روایت دیگری در همین کتاب‌ها از راوی موثق نقل شده که جریان را کاملاً روشن می‌سازد.

مسجدالنبی
02/17/1403 - 12:51

مخالفان اسلام با اشاره به قسمتی از یک روایت طولانی از کتب شیعه، مضمون آن را مستند توهین به پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله قرار دادند. این قسمت از روایت، درباره سخن امام رضا علیه‌السلام نسبت به آیه 37 سوره احزاب و ازدواج پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله با زینب بنت جحش است. محتوا و دلالت حدیث، نشان‌دهنده ساختگی بودن آن بوده، مخصوصاً مطابق مذهب راوی ناصبی آن است.

زینب بنت جحش
02/17/1403 - 12:44

مخالفان اسلام با استناد به قسمتی از یک روایت که در کتب شیعه نقل شده است، مضمون آن را مستمسک توهین به پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله قرار داده‌اند. این قسمت از روایت طولانی نقل شده، درباره سخن امام رضا علیه‌السلام نسبت به آیه 37 سوره احزاب و ازدواج پيامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله با زینب بنت جحش است. راوی این حدیث ناصبی است و روایت بی‌اعتبار است.

هجوم به خانه وحی
02/17/1403 - 12:36

جهت خدشه در واقعه هجوم به خانه حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، به عبارتی از امیرالمؤمنین علیه‌السلام استناد کرده‌اند که فرمود: «خانه‌های ما اهل‌بیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، سقف و در و پیکری جز شاخه‌های خرما و مانند آن نداشت»؛ در پاسخ می‌گوییم که این عبارت کنایه از شدت زهد اهل‌بیت علیهم‌السلام است و گزارشات تاریخی نشان‌ دهنده درب داشتن خانه اهل‌بیت پیامبر است.

برده داری
02/17/1403 - 10:49

شبهه کرده‌اند که دو مسلمان یمنی نزد امیرالمؤمنین علیه‌السلام آمدند و فرزندی که از کنیز مشترکشان متولد شده را برای خود می‌دانستند؛ حضرت با قرعه پدر را مشخص کرد؛ بنابراین علم غیب نداشت. در جواب گفته می‌شود قضاوت قبل از امامت حضرت بوده و مردم آن زمان، معتقد به علم غیب حضرت نبودند. قاضی طبق علم عادی و موازین شرعی قضاوت می‌کند. قرعه نیز برای مطلق جهل و عدم وجود راه‌‌حل دیگر است.

عظمت علمی عملی اخلاقی وزهد امام صادق
02/15/1403 - 08:33

درباره عظمت علمی، عملی ، اخلاقی و زهد امام صادق (ع) نه تنها توسط شیعیان به فراوانی سخن گفته شده است، بلکه دراین باره جمع کثیری از بزرگان اهل سنت و جماعت، پیشوایان مذاهب اهل سنت نیز سخن گفته‌اند.

شهادت امام صادق ع
02/15/1403 - 08:33

حضرت امام جعفر صادق (ع) پيشوای ششم مسلمانان، در روز بيست و پنجم شوال سال 148 هـ ق در حالى كه 65 سال از عمر مبارک آن حضرت گذشته بود به دست خليفه عباسی، منصور دوانيقی مسموم و در مدينه به شهادت رسيد. امام صادق (ع) به شيخ الائمه نيز معروف است؛ زيرا عمر ايشان از تمامی ائمه اطهار (ع) طولانی تر است.

حضرت زهرا
02/08/1403 - 10:11

با استناد به یک گزارش غیرمعتبر تاریخی، در فضای مجازی به حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها توهین کرده‌اند و حضرت را شایسته الگو قرار دادن ندانسته‌اند؛ در حالی که این گزارش که از سرنوشت مادر محمد بن حنفیه سخن می‌گوید، مخالف نظر بسیاری از محدثین و تاریخ‌نگاران اسلامی است.

شخصيت حضرت عبدالعظيم حسنی و نظر دانشمندان شيعه درباره او
02/05/1403 - 12:15

حضرت عبدالعظيم از نوادگان امام حسن (ع) است که مورد احترام امامان عصر خود، امام جواد، امام هادى و امام حسن عسكرى (ع) و عالمان انساب بوده و شرح حال نويسان و بزرگان شیعه بالاتفاق شخصیت حضرت عبدالعظيم حسنی را ستوده‌اند؛ كتاب «خطب اميرالمؤمنين» و «اليوم والليلة» منتسب به او است؛ رحلت حضرت عبدالعظيم در نیمه شوال سال 252 قمری ذکر شده که دو سال قبل از شهادت امام هادی (ع) و در خلافت معتز عباسی است.

عظمت علمی و اخلاقی حضرت عبدالعظیم حسنی
02/05/1403 - 12:15

حضرت عبدالعظیم در طول زندگی خود به هیچ امری همانند سلامت عقاید و پیروی از اهل‌بیت (علیه‌م السلام) اهتمام نداشتند، به‌گونه‌ای که در زمان امام هادی (علیه‌السلام) می‌فرمودند که اطاعت از حضرت هادی (علیه‌السلام) واجب است و خود در عمل نیز اطاعت و ولایت ایشان را به جان‌ودل پذیرا بود.

خورشید فروزان ری
02/05/1403 - 12:14

حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه‌السلام) به دلیل دفاع از ولایت اهل بیت (علیهم‌السلام) و تبیین معنای امامت و پاسخ‌گویی به شبهات و سؤالات شیعیان، نزد ائمه اطهار (علیهم‌السلام) جایگاه والایی دارد. برابری ثواب زیارت ایشان با زیارت کربلا، بر فضائل حضرتش افزوده است.

الصفحات