اسلام ناب

05/06/1400 - 12:52

برای حضرت علی (علیه‌السلام) القاب بسیار زیادی است؛ اما در بین این القاب لقبِ امیرالمومنین لقب اختصاصی ایشان است که تنها مختص حضرت بوده و حتی سایر ائمه نیز بدین لقب خوانده نمی‌شوند.

05/06/1400 - 12:36

داود بن سلیمان نقشبندی، عالم سنی مذهب قرن 13 هجری، از قائلین علم غیب اولیاء الهی بوده و در برخی از آثارش، ادله‌ فراوانی را در جهت اثبات آگاهی اشخاص صالح از امور غیبی، بیان می‌کند. به باور وی، اولیاء الهی از امور غیبی مطلعند، ولیکن اطلاع ایشان ازغیب، استقلالی نبوده، بلکه منوط به اذن الهی است.

05/04/1400 - 12:29

جمعیت قابل توجهی از جامعه آماری اهل سنت، نظیر بسیاری از پیروان تصوف، معتقدند که در باطن وواقعیت، امیرالمومنین جانشین بلافصل رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) بوده است؛ البته اینان در رابطه با خلافت ظاهری، دیدگاه دیگری دارند و معتقدند که خلافت ظاهراً به ابوبکر، عمر، عثمان و حضرت علی (علیه‌السلام) تعلق داشته است.

05/04/1400 - 09:16

طبق روایات شیعه، امام هادی (علیه‌السلام) به برخی اصحاب خویش دستور فرمودند تا برای زیارت قبر مطهر امام حسین (علیه‌السلام) به کربلای معلی مشرف شوند؛ زیارت بارگاه سیدالشهدا، بدون سفر کردن ممکن نیست، مشخص است که امام هادی (علیه‌السلام) خلاف وهابیون و ابن تیمیه، قائل به مشروعیت سفر به نیت زیارت قبور بوده‌اند.

05/03/1400 - 07:15

کتاب «التعجب» علامه کراجکی (رحمه‌الله‌علیه) از جمله آثار شیعیان است که در جهت اثبات خلافت بلافصل امیرالمومنین (علیه‌السلام) نوشته شده است که با حکایات تاریخی و مباحث مُتقَن، بر اتقان و استحکام استدلالات افزوده است و از مطالب پیچیده کلامی پرهیز کرده است.

04/29/1400 - 10:58

پیشوایان معصوم، در ترویج فرهنگ اسلامی و آموختن آن به انسان‌های تشنه معرفت، تلاش کرده و در عید فطر در آزادی جسم آنان ‏کوشیده، بلکه افکار و اندیشه‌‏های آنان را نیز از بند جهل و غفلت و خرافه‌پرستی رها می‌‏ساختند؛ سیره امام سجاد (علیه‌السلام) شاگردانی برای امامان بعدی با لقب «مولی علی بن الحسین» ایجاد کرد.

04/27/1400 - 11:21

یاد امام باقر (علیه‌السلام)، یعنی یاد سر برآوردن حیات دوباره‌ی جریان اصیل اسلامی در مقابله‌ با تحریف‌ها و مسخ‌های ایجاد شده در امت اسلامی است. شخصیتی که در زمان حیات طیبه‌اش، دریای علم الهی به وسیله‌ی او شکافته شد؛ علمی که از جانب پروردگار بر انبیاء و نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) وحی شده بود، ایشان به عالم هستی انتشار داد.

04/26/1400 - 12:19

بنا بر دستورات قرآن‌ کریم و سیره‌ی پیامبر اکرم (صلی‌الله‌‌علیه‌‌وآله) و ائمه‌ی اطهار (علیهم‌السلام) مبارزه با طاغوت، راه‌کار اولیه برای رسیدن به مدینه‌ی فاضله معرفی می‌شود؛ گاهی مبارزه با طاغوت در میدان جنگ است و گاه تلاش در رفع جهل و معرفی راه‌ حق، و تبیین و تشریح علوم الهی و آگاه سازی مردم در مقابله با توطئه‌ی علنی طاغوت.

04/26/1400 - 11:11

پروفسور کریستین بونو (Christian Bonaud) فیلسوف و نویسنده مشهور فرانسوی، پروفسور خوان فرانسیسکو (Juan Francisco) از اسپانیا که جزء ده دانشمند برتر جهان در زمینه‌ی هوش مصنوعی است، دکتر تاراس چرنینکو (Taras Chernienko) اقتصاددان از روسیه و دکتر روبرتو آرکادی (Roberto Arcadi) نویسنده‌ و پژوهشگر ایتالیایی... هر چهار نفر شیعه شدند.

04/24/1400 - 10:33

گروه‌های تکفیری هم‌چون داعش، با وضع کردن قوانین در پارلمان‌ها مخالف بوده و بر این باورند که قوانین را صرفا باید خداوند تشریع کند و اَحَدی غیر از خدا، حق قانون گذاری ندارد. از همین‌رو تکفیری‌ها، همواره حکومت‌های اسلامی کنونی را تکفیر کرده‌اند؛ آنان نمی‌توانند با این مبنا، نظام ایران را غیراسلامی بدانند، چرا که در ایران، قوانین باید توسط شورای نگهبان تایید شود.

04/20/1400 - 19:22

یاد امام باقر (علیه‌السلام)، یعنی یاد سر برآوردن حیات دوباره‌ی جریان اصیل اسلامی در مقابله‌ با تحریف‌ها و مسخ‌هایی که انجام گرفته بود، است. شخصیتی که در زمان حیات طیبه‌اش ،دریای علم الهی به وسیله‌ی او شکافته شد و آن علومی که از جانب پروردگار بر انبیاء و نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) وحی شده بود، ایشان به عالم هستی انتشار دادند.

04/20/1400 - 15:35

سخنان علمای مشهور اهل‌سنت پیرامون شخصیت والای امام جواد (علیه‌السلام)، شاهدی بر فضائل بی‌نظیر این امام است. مناظرات با منکرین ولایت اهل بیت (علیهم‌السلام) و پاسخ‌گویی‌ به سوالات علمی دانشمندان، بخشندگی و سخاوت ایشان، سبب شده تا علمای اهل‌سنت نیز به علم و تقوا و سخاوت امام جواد (علیه‌السلام) اقرار کنند.

04/20/1400 - 10:20

همواره در کتاب‌های آسمانی، کرامات و معجزاتی بیان شده که فقط انبیاء و جانشین‌های بر حق آن‌ها توان انجامش را دارند، و این خود راه شناخت حق از باطل است که دیگران از آوردن آن معجزات عاجز هستند؛ علمای اهل سنت نیز در کتاب‌هایشان، به معجزات و کرامات اهل بیت (علیهم‌السلام) اقرار کرده‌اند.

04/16/1400 - 09:13

نخست‌وزیر جمهوری چک با اعلام اینکه هلند و سوئد طی دهه‌های آتی به کشورهایی با اکثریت مسلمان تبدیل خواهند شد، از این امر ابراز نگرانی کرد. آندری بابیش (Andrej Babiš) نخست وزیر جمهوری چک معتقد است که هلند و سوئد در دهه‌های آتی به کشورهایی با اکثریت مسلمان تبدیل خواهند شد.

الصفحات