پیام عمران خان به سلفیه با زیارت امام رضا (ع)

  • 4 ارديبهشت, 1398 - 08:33
هدف عمران خان، نخست وزیر پاکستان از سفر به مشهد و زیارت امام رضا چه بود؟ آیا او با این کار درصدد پیامی به سلفیه تکفیری است؟

خلاصه مقاله
نخست وزیر پاکستان به همراه هیئتی بلند پایه برای دیدار با مسئولین جمهوری اسلامی سفر کرد. وی در ابتدای سفرش به زیارت امام رضا (ع) مشرف شد. این کار نشان داد که او با رویکرد سلفیه مخالف است؛ زیرا سلفیه زیارت، توسل و تبرک به پیامبر و اهل بیت را شرک می‌دانند.

متن مقاله
عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در سفر اخیرشان به ایران ابتدا به زیارت امام رضا مشرف شدند و با بوسه بر ضریح امام هشتم ارادت قلبی خود را به ائمه اطهار نشان دادند. وی هنگامی‎که به فرودگاه مشهد وارد شد، در سخنانی با استاندار مشهد گفت: «هر مسلمان معتقدی، به طور قطع به خاندان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله) محبت و ارادت دارد و بنده نیز همیشه خواستار زیارت اولاد گرامی پیامبر در سفر به مشهد بوده‌ام.»[1]
این اولین سفر نخست وزیر پاکستان به ایران است. وی در ابتدای سفر، به مشهد رفت و بعد از زیارت امام رضا به تهران مسافرت کرد تا با مسئولین جمهوری اسلامی ایران دیدار داشته باشد.
عمران خان از اهل سنت حنفی مذهب دیوبندی است. این رفتار او نشان داد که وی با رویکرد سلفیه مخالف است. سلفیه براین باورند که زیارت، توسل و تبرک، شرک است. این در حالی است که کتاب و سنت گواهی می‌دهد که چنین اموری جایز است.
انسانی که داعیه محبت اهل بیت را دارد، باید در عمل نیز محبتش را نشان دهد. بوسیدن ضریح و زیارت ائمه اهل بیت، نشان محبت به اهل بیت است.

نویسنده: مجتبی محیطی

پی‌نوشت:

[1]. خبرگزاری اسپوتنیک، عمران خان: «امیدواریم امکان سفر زمینی زائران پاکستانی به مشهد فراهم شود»، تاریخ انتشار: 21/04/ 2019.

تولیدی

التعليقات

سلام من فایل ارامگاه کوروش و خوندم خیلی ممنون. میشه راجب تخت جمشید و اینکه کی اتیشش زده؟ واقعا اسکندر وجود داشته؟ شاه عاشق ش یراز بوده این همه خرجش کرده؟

خیلی نامردی چرا جوابمو ندادی؟ ازت نمیگذرم

سلام. فایل مربوط به آرامگاه منسوب به کورش در این لینک هست: https://www.adyannet.com/fa/book/26207 لطفا هر سوالی رو در جای خودش بپرسید. مثلا سوال درباره کورش رُ در قسمت زیارت امام رضا نپرسید. به لینکی که دادم برید اونجا جواب دادیم. با تشکر

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.