شستشوی بدن با ادرار انسان در دین زرتشتی

  • ۱۳۹۲/۴/۱۲ - ۱۶:۱۲

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ بر اساس آموزه‌های اوستا اگر انسانی از دنیا برود، نباید او را دفن کرد بلکه باید طی مراسمی خاص، او را درون یک دخمه یا برج خاموشان گذاشت، یا او را در جایی قرار داد تا خوراک لاشخورها و جانوران وحشی شود. نکته ی جالب اینجاست، افرادی که در این مراسم شرکت می‌کنند، باید دست‌ها و موهای خود را پس از مراسم، با ادرار گاو یا ادرار گوسفند یا حتی ادرار یکی از آشنایان و خویشاوندان خود بشویند. گفتگوی زرتشت و اهورامزدا در این‌باره بدین صورت است که در اوستا، نَسک وندیداد، فرگرد هشتم، بند ۱۱-۱۳ آمده است: «پس از آنکه نسوکشان در سه گامی مرده بنشیند و آنگاه موبد رو به مزداپرستان چنین بانگ برآورد: ای مزداپرستان؛ بدین جا پیشاب بیاورید تا نسوکشان -افرادی که در تشییع جنازه حاضر بودند- گیسو و تن خویش را بدان بشویند. ای دادار جهان استومند؛ ای اشون، پیشابی که نسوکشان باید گیسو و تن خویش را بدان بشویند کدام است ؟ پیشاب گوسفند یا گاو نر؟ پیشاب مرد یا زن؟ اهورامزدا پاسخ داد: پیشاب گوسفند یا گاو نر، اما نه پیشاب مرد و نه پیشاب زن، مگر اینکه مرد یا زن، نزدیک‌ترین خویشاوند مرده باشند. مزدا پرستان باید پیشاب آماده کنند تا نسوکشان گیسو و تن خویش را بدان بشویند».[۱]
تصاویری از متن وندیدادِ اوستا به ترجمه دکتر دوستخواه:

و در ترجمه جیمز دارمستتر آمده است: «کسانی که جسد مرده را حمل کرده اند باید به فاصله ی سه گام از جسد در زمین نشینند و راتوی پارسا به مزدا پرستان چنین گوید: ای مزدا پرستان، باید شاش گاو حاضر نمایید تا کسانی که مرده را حمل کرده اند تن خود و گیسوی سر خود را شستشو دهند. ای آفریننده جهان جسمانی و ای مقدس، بگو بدانم، از کدام شاش است که مرده کش‌ها باید تن خود و گیسوی خود را شستشو دهند، از شاش گوسفند، از شاش گاو و یا از شاش مرد یا زن؟ اهورامزدا پاسخ داد و گفت: از شاش گوسفند یا از شاش گاو خواهد بود، نه از شاش مرد و نه از شاش زن، مگر زن و مردی که هم خون و از خویشان نزدیک باشند. باید شاش را در دسترس مرده کِش ها بگذارند تا تن خود و گیسوی خودشان را شستشو دهند».[۲] تصویری از متن وندیدادِ اوستا به ترجمه جیمز دارمستتر:

پی نوشت :

[۱]. اوستا، به ترجمه دکتر دوستخواه، تهران: انتشارات مروارید، ۱۳۹۱، ج ۲ ، ص ۷۴۷-۷۴۸
[۲]. جیمز دارمستتر، وندیداد، ترجمه موسی جوان، تهران: انتشارات دنیای کتاب، ۱۳۸۴. ص ۱۶۰
Vendidad , Translated by James Darmesteter, from Sacred Books of the East, American edition, volume 3, New York, 1898, Fargard 8 : 11-13
The Zend Avesta,Part I, The Vendidad, Translated by James Darmesteter, from Sacred Books of the East (Vol.‎ IV),  Translate in English by Various Oriental Scholars, Oxford, Clarendon Press, 1880, pp 96

دیدگاه‌ها

اکنون علم ثابت کرده که ادرار بسیار ضدعفونی کننده ی قوی و مؤثری است.

۱. ادرار انسان حاوی الکترولیتهای اضافی و سمی بدن است که نه تنها ضدعفونی کننده نیست بلکه عفونت زا است. ۲. آنچه در متن اوستا آمده است به جهت پاکی از الودگی جسمی و روحی است. به فرض محال که اگر ادرار ضد عفونی کننده پوست بدن باشد، آیا موجب پاکی روح هم می شود؟!

ادرار حاوی اوره است و ضد عفونی کننده میباشد در زنگی در شرایط سخت به انسان میگویند که در زمان تشنگی شدید ادرار خود را در ظرف بریزید و سپس صبر کنید تا زردی آن رفع شود و بعد رفع عطش کنید.یا اگر هیچ گونه دسترسی به مواد ضد عفونی نداشتید در صورت زخم شدن روی آن ادرار کنید.

سلام. اوره از مواد جذب کننده عفونت است. در هر صورت دستور به غسل با ادرار انسان، نه برای رفع عفونت و نه برای رفع تشنگی بلکه برای پاکی روح و روان در اوستا آمده است.

خوردن پیشاب شتر در میان بزرگان اسلام هم مرسوم و درمان بخش بوده است تا جایی که علی ع پیشاب شتر رو مفید تر از شیر شتر میدانستند ، ضمنا اونطور که مقالات شمارو میخونم تنها به وندیداد که نوشته های موبدان ساسانیست استناد میکنید در حالی زرتشتیان تنها گاهان رو منسوب زرتشت میدونن و مابقی رو مربوط به موبدان ساسانی برای کسب قدرت سیاسی میدانند در مقاله ای که راجع به حقانیت وندیداد نوشتید هم اثبات نکردید که از زرتشت باشن یا نه و تنها اثبات کردید وندیدادی که در دست ماست همان وندیداد است که موبدان ساسانی نوشتند!

ما که چیزی در موردش نشنیدیم منبعش رو لطفاًبزار خوردن پیشاب شتر در میان بزرگان اسلام هم مرسوم و درمان بخش بوده است تا جایی که علی ع پیشاب شتر رو مفید تر از شیر شتر میدانستند

شیرین !نوش جونت ! شیرین بنوش ولی چرت و پرت یگو..............

دوست عزیز مطمئنا حرف شما در مورد سخن حضرت علی صدق نداره چرا که این حرف مصداق این میشه که اون حضرت حرام خدا رو حلال کردن و این بزرگترین ستم در حق اهل بیت هست.پس بهتره اول حدیث رو با عقل خودمون بسنجیم بعد نشرش بدیم.

دروغ كنتور كه نميندازه چي كار به آقاي ما داري .خانوم شيرين اگه خودت پیشاب شتر دوست داري بحثش جداست

سلام shirin گرامی ، استفاده از پیشاب یا ادرار و دیگر فضولات حیوانی به عنوان دارو ، در طب سنتی مرسوم بوده و هست . اما بحث بر سر این است که آنچه در اوستا آمده است به جهت پاک شدن از آلودگی « روانی » است . بدون هیچ پایه ای عقلانی . چه اینکه دیو نسو هم اثر روانی و هم اثر جسمی بر نسوکشان می گذارد . ضمناً در آن مقاله ی مربوط به وندیداد اثبات شد که بزرگترین موبدان زرتشتی در طول تاریخ - حتی نویسندگان و محافظین گاتها - گواهی داده اند که وندیداد سخنان زرتشت است . یعنی سند گاتها با سند وندیداد هیچ فرقی ندارد . در این سایت ، گاتها نیز نقد شده است . برای مثال به مقاله گئوش اوروان مراجعه کنید . در آینده ای نزدیک نقدهایی بیشتر از گاتها ارائه خواهد شد . سپاس مؤید باشید .

زرتشت از گمیز برای پاک شدن زهدان زنان استفاده میکرد اگر هم برای پاک شدن روح استفاده میکرد صحت و سقم ان قابل تحلیل و بررسی نیست چون روح متافیزیکیه ! و شما نمیتونید اثبات کنید پس شستشو با گمیز روح پاک میشه یا نه ! با تشکر

خیر . فقط برای پاک کردن زهدان نیست.

۱. همانطور که دوستمان کورش نوشته، پیشاب انسان یا حیوان به شرط اینکه او سالم باشد استریل است و اسید اوریک آن ضد عفونی کننده می‌باشد. البته در صورت ماندن در هوای آزاد به زودی فاسد میشود. به این دلیل است که در بی‌ آبی بیابان توصیه میشود که نوشیدن پیشاب بهتر از مردن در اثر تشنگی است. ۲. نوشیدن پیشاب حیوانات (بخصوص شتر و گاو) در قدیم بعنوان دارو رسم بوده. حتا در حدیث اسلامی آمده که آشامیدن پیشاب پیامبر گرسنگی را بر طرف می‌کند. ۳. تنها سخن باز مانده از زرتشت، گاتا‌ها هستند. باقی‌ اوستا، وندیداد، خرده اوستا، و غیره هم نوشته موبدان بوده و اغلب متعلّق به زمان ساسانی هستند.

سلام alireza گرامی ، [۱] شما فرمودید که پیشاب انسان درهوای آزاد به زودی فاسد می شود ، خوب آیا این عفونت ناشی از فاسدشدگی برای بدن ضرر ندارد ؟ [۲] برای انتساب گاتها به زرتشت هیچ دلیل علمی و عقلی وجود ندارد . جز ادعای موبدان زرتشتی [۳] بزرگترین موبدان زرتشتی در طول تاریخ ( همان کسانی که گاتها را کتابت کردند ) گفته اند وندیداد سخنان اهورامزدا و زرتشت است .

دوست عزیز: (۱) بلی، شستن بدن با پیشاب کار درستی‌ نیست، ولی‌ رد این عمل امروزه بر اساس علم امروز است. در آن دوران اینها بر اساس خرافات بوده همانطور که در مصر شستن بدن شاهزادگان با شیر رایج بوده که مثل پیشاب ابتدا استریل می‌باشد ولی‌ به همان سرعت فاسد میشود چون هر دو مملو از مواد غذایی‌ هستند. (۲) نمی‌توان قسم خورد که گاتاها از زرتشت است، ولی‌ پژوهندگان از روی زبان و لهجه قسمت‌های مختلف اوستا، خرده اوستا، وندیداد، و غیره آنها را دسته بندی میکنند. گاتا‌ها از ما بقی‌ آنها کهن تر می‌باشد. البته در آن زمان همه چیز به طور شفاهی‌ سینه به سینه روایت میشده. کسانی‌ مثل جعفری یا مری بویس در این مورد تحقیقات بسیار دارند: http://www.zoroastrian.org/articles/Avesta_An_Introduction.htm و (۳) تا آنجا که من می‌دانم وندیداد نمیتوانسته از زرتشت باشد زیرا (الف) زبان آن زبان نوشتاری پهلوی زمان ساسانیان است، (ب) متن آن بسیار حجیم و مفصل و دقیق هست که نمیتوانسته به آن صورت از طریق شفاهی به ساسانیان برسد. البته موبدان زرتشتی لابد لازم می‌دانستند که مثل آخوند‌های اسلامی دروغ ببافند تا کاسبی خود را داغ تر کنند. اگر شما مدرکی‌ از پژوهشگری در تایید سخن خود دارید لطفا ارائه دهید.

فرض میگیریم حرف شما درست که موبدان گاتها را کتابت کردن ( که این گونه نیست ) خوب در همون گاتها آمده که همگان را به سوی تازگی سفارش می دهد یعنی ایستایی و سکون در آیین زرتشت نیست پس وندیدادی که شما به آن اشاره داری اگر اجرا میشده آن طور که شما میگویی حکم دائمی و همیشگی نیست .

سلام ناشناس گرامی ؛ [۱] کجای گاتها دیگران را به تازگی سفارش کرده است ؟ آنچه شما می گویید مربوط است به تازه و خرم کردن جهان بر اساس قانون اشا - تعالیم اوستا - نه اینکه قانون اشا را به دلخواه تغییر دهید . یعنی اشا مبنا است نه بازیچه . [۲] اهورامزدا دستور میدهد که خود را با ادار انسان بشویید برای دور کردن دیو نسو . خوب اهورامزدا باید بهترین راه را معرفی کند . در عصر ودایی ایران و هند پر بود از داروهای گیاهی . همان زمان هم بعضاً استفاده می شد . چه نیازی هست که زرتشت دستوری بدهد که خلاف علم است ؟ ضمناً اگر فرض کنیم این حکم همیشگی نیست ، خوب در هر زمانی چه کسی باید این احکام و تعالیم را تغییر دهد ؟؟؟

پس شما فكر ميكني وازه فرشه چيست ؟ چه علاقه اي به توهين به زرتشت داريد ؟ در آيين زرتشت هيچ ايستايي وجود ندارد و در هات ۳۰ بند ۹ فكر كنم در گاتها آمده . اين احكام مربوط به زرتشت نيست و از مغان سرچشمه گرفته است . آمده : باشد تا از كساني شويم كه اين زندگاني را نو و تازه مي كنند اي انديشمندان ، اي خردمندان و اي آورندگان خرسندي از راه راستي و درستي بياييد همگي هم راي و همراه با دانش دروني داراي يك آرمان شويم و آن نوسازي جهان است .

آنچه شما گفتید در بهترین حالت به معنای آباد کردن حهان بر اساس قوانین اشا است . نه تغییر قانون اشا . چون معنی ندارد که با پیشرفت علم بشر ، نظر خداوند هم پیشرفت کند . چه اینکه خداوند تابع علم بشر نیست . بلکه علم بشر تابع قوانینی است که خداوند در جان هستی وضع نموده . معنی ندارد که بگوییم دستورالعمل اهورامزدا پس از گذشت زمان ، نابخردانه است ! این درست نیست . ما نیز علاقه ای به توهین نداریم . گفتنی هایی وجود دارد که معمولاً باستانگرایان و موبدان زرتشتی سعی می کنند آن را انکار کنند . درباره ی گاتها هم ، فرق گاتها و یشتا در سند چیست ؟ می دانید هیچ فرقی با هم ندارند ؟ اصلاً دلیل انتساب گاتها - منهای دیگر بخشهای اوستا - به زرتشت چیست ؟ ضمناً ترجمه ی شما از کدام مترجم است ؟ از ترجمه های آکادمیک و دانش محور است ؟ یا از ترجمه های دروغین انجمنهای موبدان ؟ تر جمه پروفسور اکتور شروو - استاد دانشگاه هاروارد در رشته ی زبانهای باستانی ایرانی ۰ از هات ۳۰ بند۹ : « و همچنین: باشد که ما انسان‌هایی (از آنانی؟) باشیم که باید آنرا پر برکت سازیم، این وجود را. ای مزدا و شما(؟)، اهوره‌ها، اینجا از طریق آوردن …(؟) و از طریق نظم کیهانی ما. وقتی پندارهای شخص در یک جا و همان جایی باشد که درک آن شخص در ابتدا به گونه‌ای باشد، و سپس به گونه‌ای دیگر. » می بینیم که از پربرکت کردن سخن میگوید نه زیرپا گذاشتن سخان اهورامزدا و زرتشت . من سؤالی دارم از شما ، ایا به زیرپا گذاشتن سخنان اهورامزدا و زرتشت - همان سخنانی که بزرگترین موبدان زرتشتی در طول تاریخ آن را مربوط به اهورامزدا و زرتشت می دانستند . یعنی همان مکتوب کنندگان گاتها آن را حجت می دانستند - آیا با زیر پا گذاشتن - و یا عمل نکردن به - این سخنان جهان نو و تازه می شود ؟؟

در قسمت از سریال دکتر قریب دیدم که ایشان به اطرافیان کسی که تیر خورده بود و در آن شرایط ماده ضدعفونی کننده در دسترس نبود گفتند که روی زخم باید ادرار کنید وگرنه زخم به شدت عفونت میکند

لطقاً متن مقاله را مطالعه بفرمایید ، اثری از زخم در آن نیست . بحث غسل با ادرار انسان برای پاک شدن از دیو نسو ( مردار ) است. ضمناً ادرار بر اساس نظر پژوهشگران به دلیل دارا بودن الکترولیتهای اضافی بدن شدیداً باعث جذب عفونت و بیماری های پوستی و عفونی می شود.

سامان عزیز !گاتاها فاقد احکام است. بنابرین اینکه میگید اهورا با فرشکرد مخالف باشد باطل است !

سلام . اولاً همه گاتها به شما رسیده پس نمی تونید ادعا کنید که در گاتها احکام نیست ! نگاه کنید : http://www.adyannet.com/news/1470 ثانیاً گاتهای امروزی فقط یک متن کهن هست . و حجت تامّ دین زرتشتی نیست : http://www.adyannet.com/news/1515 ثالثاً : عزیز من سؤالی از شما می پرسم : آیا فرشکرد به معنی زیرپا گشتن سخنان اهورامزدا است ؟ یا بهتر عمل کردن به سخنان اهورامزدا ؟ آیا با زیر پا گذاشتن - و یا عمل نکردن به - سخنان اهورامزدا و زرتشت ، جهان نو و تازه می شود ؟؟ اگر چنین است که ما خوشحالم می شویم ! همچنین چ کسانی باید فرشکرد انجام دهند ؟ موبدان ؟ یا همه انسانها ؟ یا خود اهورامزدا ؟

وظیفه هر زرتشتیست که پایبند فرشکرد باشد و در پیشرفت نو سازی جهان بکوشد و در واقع این اصل یکی از واجبات یک زرتشتی اهوراییست ، از طرفی اهورامزدا احکامی صادر نکرده است که متناقض با علم جدید باشد !

بسم الله الرحمن الرحیم ؛ سلام . من از شما سؤالی پرسیدم که از قرار علاقه ای به پاسخ دادن ندارید . آیا فرشکرد به معنی زیرپا گشتن سخنان اهورامزدا است ؟ یا بهتر عمل کردن به سخنان اهورامزدا ؟ آیا با زیر پا گذاشتن - و یا عمل نکردن به - سخنان اهورامزدا و زرتشت ، جهان نو و تازه می شود ؟؟ اگر چنین است که ما خوشحالم می شویم ! همچنین چ کسانی باید فرشکرد انجام دهند ؟ موبدان ؟ یا همه انسانها ؟ یا خود اهورامزدا ؟

دوست عزیز ،سامان گرامی من حوصله ندارم پنجاه بار یک حرف تکرار کنم عرض کردم این امر یکی از واجبات دین زرتشتیست و هرکس که خود را زرتشتی بنامد باید در پیشرفت و ابادانی جهان بکوشد . یعنی چی که فرشکرد مخالفت با دستورات اهورامزداست ؟ مثلا از گاتاها یک مثال بیارید که با پیشرفت علم زیر پا گذاشته بشه !

سلام صهیون گرامی ، شما یک حرف را ۵۰ بار تکرار نکردید . من از شما سؤالی پرسیدم و شما از پاسخ دادن شانه خالی می کنید . خوب اگر از واجبات است چه کسی باید آن را انجام دهد ؟ و بر اساس کدامین مبنا ؟ تلاش برای ابادانی جهان یعنی زیر پا گذاشتن دستورات اهورامزدا ؟ چون شما طوری سخن میگویید گویی آنچه در وندیداد آمده است را دیگر نباید عمل کرد . در حالیکه شستشوی بدن با ادرار انسان در دین زرتشتی دستور صریح اهورامزدا است. حالا اگر کسی بخواهد به این حکم عمل نکند نتیجه می شود مخالفت با دستور اهورامزدا . آیا این از دید شما فرشکرد است ؟

تلاشها و آثار باقی مانده از موبدان زرتشتی در گذر هزاران سال نشان میدهد که اهورامزدا احکام زیادی صادر کرده است . گرچه برخی امروزه چشمان خود را بر حقیقت بسته اند. و حتی خود را نیز انکار می کنند !

كلاغ اومد راه رفتن طاوس بياموزد راه رفتن خود فراموش كرد به دين خود مشغول باشيد وديگري را تحقير نكنيد كه اگر شما درست بوديد از شما بياموزند وبس

این سابت و مطالبش یک طرفه و به ضد تاریخ ۳۰۰۰ ساله مکتوب و پر افتخار ایران است. به احتمال زیاد سرپرستی این سایت و مطالب باطلش توسط یک عرب جاهل و پست انجام می شود. در تاریخ، از عرب سوسمار خور کثیف تر و جاهل تر نداریم مخلوقات منفور با عقاید مسموم!

شعارهای نژادپرستانه آخرین حرفیه که یک باستان زده میتونه به زبون بیاره ! چون فکرش بیشتر از این کار نمی کنه ! ولی گفتی ۳۰۰۰ سال تاریخ مکتوب و پرافتخار ایران ! نمیخام از اعراب دفاع کنم ! ولی یادت باشه همون عربها هرکاری کردن نمونه ی خرابترش تو ایران باستان هم وجوود داره !!! اگه اون عربها سوسمار میخوردن ولی تو ایران باستان آدم خواری هم وجود داشت !!! اگه عربها جاهل بودن تو ایان باستان هم جهل فراوون بود ! مثل گوساله پرستی و تجاوز به محارم به صورت قانونی ! و همه جور افتخار دیگه ! این تاریخ پرافتخار ایران رو به چی حساب میکنی ؟ این همه تجاوز به شرق و غرب جهان توسط کوروش و انوشیروان خوبه ؟ اون همه قتل و غارت و ... خوبه ؟

مبشه منبع این مطالب رو بگی

نمی دانم چرا بعضی ها وقتی کم میارن به دیگران توهین می کنند . توهین کردن به ضرر خودتان تمام می شود . چرا به صورت نژاد پرستانه حرف می زنید ؟ همه ایران را دوست دارند ولی ایران مال همه ایرانیان هست و فارس و ترک و لر و کرد بلوچ و... نمی شناسد . ایرانیان انسانهای با منطقی هستند تا یک زمانی که گروهی از آنها زرتشتی بودند تا وقتی بود که با عقل آنها سازگار بود و وقتی که با عقل آنها سازگار نبود آن را طرد کردند . در تاریخ بیشترین گروهی که با زرتشتیان مقابله کردند همین ایرانیان بودند. وچونکه اسلا را با عقل خودشان سازگار می دیدند ، آن را ژذیرفتند.

واقعا این زرتشت کثیفه ها

طبق قرآن و فقه اسلامی و قانون اساسی زرتشت پیامبر الهی و پیروانش اهل کتاب هستند.شما با این کار به پیامبر خدا و به قرآن و به فقها توهین کردید.

خیر . زرتشت کثیف نبوده . این سخن وی ۳ حالت دارد : ۱. یا تحریف است. (متأسقانه در دین زرتشتی هیچ راهی برای تشخیص تحریف از غیر تحریف وجود ندارد.) ۲. چیزی است که شاید ذهن ما نرسد. ممکن است ذهن انسان در بسیاری امور جوابگو نباشد. ۳. گوینده این قانون سخنی اشتباه و غلط بیان کرده است. به نظرم گزینه ۱ صحیح است که متأسفانه هزاران سال مورد عمل واقع می شد.

میشه خواهش کنم بگید این حرف واقعیت داره یانه ؟

سلام . واقعیت دارد. غسل با ادرار انسان در دین زرتشتی از اعمال مقدس است.

سلام وقتی غسل با گومیز به صراحت در وندیداد ذکر شده چه طور میخواهید اونو رد کنید؟؟؟ البته این رسم را آریاییهای قبل از زرتشت داشتند چون آنها قبل از این که به سرزمین ایران بیان، صحرا نشین بودند و به دلیل کمبود آب از آمونیاک برای تمیز کردن استفاده می کردند. البته و رسوم دیگه ای هم هست که زرتشتی ها از پیشینیان ارث بردند . نمیتوان همه اینها را به زرتشت نبی ع نسبت داد . به نظر من حضرت زرتشت برای مبارزه با همین خرافات مبعوث شد .

سلام .بسیار واضح است که ادیان قبل از اسلام هرکدام نقصی دارند وبه کاملی اسلام نیستند. خداوند بزرگ به نسبت امکانات و درک بشر دردوران گذشته با وی سخن رانده است.وبه همین دلیل ادیان اسمانی گذشته از زرتشت گرفته تا مسیحیت مورد احترام دین اسلام هستند.وهمه اهل کتاب خوانده میشوند .زرتشتی ویهودی وارمنی و ....ومسلمان همه بندگان خدایند.وخداوند همه رادوست دارد.پروردگار ما واحد است اما کثرت را دوست دارد.

زر مفت نزنین بی شرفها

آقا یا خانم ناشناس به جای اینکه توهین کنی اگه استدلال بر خلاف این مطلب داری، بفرما استفاده میکنیم. توهین در شأن انسان آریایی نیست. البته ایشون فحاشی های بی ادبانه دیگری هم کرده بودند که به خاطر حرمت همه ایرانیان عزیز و بافرهنگ از تأیید ان نظر خودداری شد.

لعنت خدای به انسان دروغگو ,دروغ بدترین گناهان است

لعنت خدای به انسان دروغگو

دم مدیر سایت گرم. خوب حال این باستانی کارها رو بستی داداش! لطفا درباره بنگ گشتاسپی و خرفخانه هم مطالبی بنویسید.

مقایسه ی ادرار گاو و ادرار شتر، در اسلام و زرتشتی براساس نقل کتاب های دینی زرتشتی، به ویژه وندیداد، ادرار گاو جایگاهی خاص دارد؛ هم آن را می خوردند و هم با آن غسل می کردند و... وقتی که زرتشتیان در مورد این آداب دینی اشان مورد انتقاد قرار می گیرند، ادرار شتر در اسلام را به رخ می کشند؛ چرا که در اسلام نیز روایت هایی در مورد خوردن ادرار شتر می بینیم. به این جهت لازم دانستیم جایگاه ادرار شتر میان مسلمانان، و ادرار گاو میان زرتشتیان را بررسی و مقایسه کنیم. ادرار گاو آنچه در پی می آید برگرفته و خلاصه شده از گفته های زرتشتی پژوه سرشناس، هاشم رضی است. وی با ذکر مستندات، چنین می گوید: گاو در نگاه زرتشتیان از مقدس ترین جانوران است. ادرار آن نیز جنبه ی تقدس و تطهیر دارد. اما تطهیر به هیچ وجه جنبه ی گندزدایی و ضدعفونی ندارد. (استفاده از ادرار گاو به این گستردگی که در ادامه می آید نه تنها نمی تواند جنبه ی ضد عفونی داشته باشد بلکه بیماری زا خواهد بود. اگر چنین استفاده ای اندک بود توجیه درمانی می توانست داشته باشد) موبد با آیین ها و تشریفاتی ویژه، طی یک دوره ی دراز که حد اقل نه شبانه روز است، باید مراسم تطهیر گناه کار را انجام دهد که بخش اصلی آن شست و شوی گناه کار با ادرار گاو است. به گفته ی وندیداد، بهترین جاهای زمین، مکان هایی است که چارپایان و ستوران بیشتر بشاشند. مرده کش ها پس از حمل جنازه باید با ادرار گاو غسل مس میت انجام دهند و اگر پیدا نشد، با ادار زنان و مردانی که ازدواج با محارم انجام داده اند و در تشییع جنازه شرکت کرده اند، غسل می کنند. زن باردار که بچه سقط کند ناپاک شده است؛ چون دیو مرده به رحم او وارد شده و با حلول در جنین موجب مرگ بچه شده است. در این صورت باید مقداری معین از مخلوط ادرار و خاکستر را در رحم یا زهدان زن بریزند تا ناپاکی حاصل از ورود دیو پاک گردد. همچنین پس از سه شبانه روز، لخت شده خود را در نه گودال با ادرار گاو غسل می دهد. بعد از چند شب و روز باز هم با شاش گاو خود را می شوید و تشریفات طاهرسازی بسیار پیچیده و طولانی است. اگر مدت حیض زن طولانی شود، باید مراسم تغسیل با شاش گاو در باره اش اجرا شود. کسی بیش از حد مجاز به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شود باید تشریفات غسل با شاش گاو را انجام دهد که بسیار طولانی است. بارها و بارها باید توسط موبدی اجرا گردد. (دانشنامه ایران باستان، ج ۴، ص ۱۹۱۳ ـ ۱۹۱۴) کسی که در خواب از او منی خارج شود، گناه کار است و باید کفاره دهد و لباس و بستر آلوده را با شاش گاو بشوید؛ چون دیو در نطفه حلول کرده است و باید تسخیر شود. زنی که خون حیض از او خارج می شود باید خود و جامه را با ادرار گاو بشوید. موبدان گوساله ی نری را تا شش ماهگی تحت شرایطی خاص تغذیه کرده آنگاه ادرار گوساله را جمع کرده با خواندن دعاهایی متبرکش می کنند. آن را در آتشکده ها نگهداری می کنند تا در مراسم خاص، برای شفا و دوری از گزند دیوان و بلایا و بیماری ها، به حاضران بنوشانند. شب هنگام که بخوابند هرگاه برخیزند، باید دست و روی را با ادرار گاو بشویند. هر زرتشتی چون از بازار به خانه آید باید ابتدا دست و صورت را با ادرار گاو بشوید و سپس با آب. کسی که نخست دست و روی را به خوبی با ادرار گاو نشوید بلکه از آب استفاده کند، گناه کار است. (دانشنامه ایران باستان، ج ۳، ص ۱۸۴۴ ـ ۱۸۴۷) ادرار شتر با بررسی کتاب های حدیثی، تعدادی روایت در مورد ادرار شتر دیدم اما همگی آنها جنبه ی طبی دارند. چه ایرادی دارد؟ در قدیم با این امور طبابت می کردند. از نظر اسلام بلکه از نظر هر عاقلی، خوب است انسان با خوردن هرچیزی خود را درمان کند حتی با بدتر از ادرار شتر. این را همه ی عقلا می فهمند و قبول دارند. امروزه حتی با سم مار نیز مداوا می کنند. چه ایرادی دارد؟ به چند حدیث توجه کنیم: ـ شخصی از امام صادق(ع) پرسید: آیا کسی می تواند ادرار گاو را بخورد؟ فرمود: اگر برای درمان، به آن نیاز دارد، بخورد؛ همچنین ادرار شتر و گوسفند. (وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۴۱۱, ح ۴۰۰۸) ـ سماعه می گوید: از امام صادق(ع) در مورد کسی که با نوشیدن ادرار شتر و گاو و گوسفند دردش درمان می شود, پرسیدم: آیا نوشیدن آن برای او حلال است؟ فرمود: بله, ایرادی ندارد. (وسائل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۱۵, ۳۱۳۶۸) ـ امام کاظم(ع) فرمود: ادرار شتر بهتر از شیر آن است. (وسائل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۱۴, ۳۱۳۶۴) ظاهراً منظور این نیست که حقیقتاً ادرار آن بهتر از شیرش است بلکه با مبالغه، بدی شیر شتر فهمانده شده است. ما هم گاهی این گونه سخن می گوییم. مثلاً وقتی غذای بد بخواهند به ما بخورانند می گوییم: ... بخورم بهتر از این غذاست. در حالی که واقعاً چنین چیزی را اراده نکرده ایم بلکه با مبالغه خواستیم بدی آن غذا را بفهمانیم. قضیه ی بهتر بودن شاش شتر از شیرش به همین صورت ممکن است باشد. ـ مفضّل می گوید: از امام صادق(ع) پرسیدم: ای پسر پیامبر خدا، هنگام راه رفتن، نفس تنگی شدیدی مرا می آزارد تا جایی که گاه در فاصله میان خانه ی خود و خانه ی شما، دو بار می نشینم. فرمود: ای مفضّل! برای این عارضه، ادرار شتر شیرده بخور. مفضل می گوید: من از آن خوردم و خداوند، بیماری ام را زدود. (طبّ الأئمّة، ص ۱۰۳؛ بحار الانوار، ج ۶۲، ص ۱۸۲، ح ۵) ـ در مفاتیح الجنان آمده است: بیست و یکم ـ در حدیث است که مفضل بخدمت حضرت صادق(ع) شکایت کرد از تنگی نفس و گفت: اندک راهی که می روم نفسم تنگ می گیرد و می نشینم. فرمود که: بول شتر بخور تا ساکن شود. (مفاتیح الجنان، ص ۸۹۹ . این مطلب در حاشیه ی مفاتیح (باقیات صالحات)، باب ششم است که در فهرست آن، عنوان «دواء تنگی نفس و سرفه» به آن داده شده است.) ظاهراً آنچه در مفاتیح آمده خلاصه ی حدیث قبلی است. سفارش امام صادق(ع) به خوردن ادرار شتر برای درمان آسم به معنای این نیست که هرکس دچار این بیماری بود با خوردن ادرار شتر شیرده درمان شود. چه بسا شرایط جسمی و سنّی مفضل اقتضای چنین دارویی را داشته و روشن است که یک دارو به همه ی بیماران تجویز نمی شود. ادعای موبد موبدان در مورد ادرار گاو موبد اردشیر خورشیدیان>موضوع سخنرانی موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ـ رئیس انجمن موبدان تهران ـ در فرهنگستان علوم پزشکی ایران، در مورد طب و بهداشت در زرتشتی بوده است. او تلاش دارد آنچه در کتاب های دینی زرتشتیان آمده، بسیار منطقی و بهداشتی جلوه دهد. ادرار گاو در سخن موبد خورشیدیان «با استفاده از ادرار گاو با روشی بسیار ویژه و تخصصی، محلولی بنام پادیاب یا نیرنگ می ساختند، که کاربرد پلشت بری (ضد عفونی کننده) داشت و می توانست با مواد نگهدارنده ای که در آن موجود بود، تا دهها سال بدون تغییر، شفاف و بی بو باقی بماند.» (پاسخ به پرسش های دینی زرتشتیان، ص ۲۲۰) استفاده از ادرار گاو به آن گستردگی نه تنها نمی تواند جنبه ی ضد عفونی داشته باشد بلکه بیماری زا خواهد بود. اگر چنین استفاده ای اندک بود شاید توجیه درمانی می توانست داشته باشد. یادآوری ظاهرا موبد خورشیدیان متوجه معنای «پادیاب» و «نیرنگ» نبوده است. این دو کلمه به معنای ادرار گاو که با شیوه ای مخصوص به دست آمده ، نیست بلکه به خود شستشو «پادیاب» و «نیرنگ» گفته می شود. موبد رستم شهزادی در کتاب «واژه نامه پازند» چنین معنا کرده است: پادیاب ـ پادیاو، پاخو، غسل مذهبی، تطهیر، شستشو، طهارت اوستا (ص ۱۰۱) نیرنگ ـ حیله و مکر، چاره، تعلیمات دینی، آداب و روش برگزاری مراسم دینی، افسون، طلسم، ورد، نماز (ص ۳۲۰) در دانشنامه ی مزدیسنا آمده است: پادیاب که در پهلوی پادیاو گویند به معنی وضو و آداب تطهیر است. (ص ۱۹۰) در کتاب های لغت فارسی مانند دهخدا و معین و عمید نیز پادیاب را مانند موبد خورشیدیان معنا نکرده اند. ادرار گاو در سخن هاشم رضی آنچه در پی می آید برگرفته و خلاصه ای از گفته های هاشم رضی (زرتشتی پژوه کم نظیر) است. با ذکر مستندات می گوید: گاو در نگاه زرتشتیان از مقدس ترین جانوران است. ادرار آن نیز جنبه ی تقدس و تطهیر دارد. اما تطهیر به هیچ وجه جنبه ی گندزدایی و ضدعفونی ندارد. موبد با آیین ها و تشریفاتی ویژه، طی یک دوره ی دراز که حد اقل نه شبانه روز است، باید مراسم تطهیر گناه کار را انجام دهد که بخش اصلی آن شست و شوی گناهکار با ادرار گاو است. مرده کش ها پس از حمل جنازه باید با ادرار گاو غسل مس میت انجام دهند و اگر پیدا نشد، با ادار زنان و مردانی که ازدواج با محارم انجام داده اند و در تشییع جنازه شرکت کرده اند، غسل می کنند. زن باردار که بچه سقط کند ناپاک شده است؛ چون دیو مرده به رحم او وارد شده و با حلول در جنین موجب مرگ بچه شده است. در این صورت باید مقداری معین از مخلوط ادرار و خاکستر را در رحم یا زهدان زن بریزند تا ناپاکی حاصل از ورود دیو پاک گردد. همچنین پس از سه شبانه روز، لخت شده خود را در نه گودال با ادرار گاو غسل می دهد. بعد از چند شب و روز باز هم با شاش گاو خود را می شوید و تشریفات طاهرسازی بسیار پیچیده و طولانی است. اگر مدت حیض زن طولانی شود، باید مراسم تغسیل با شاش گاو در باره اش اجرا شود. کسی بیش از حد مجاز به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شود باید تشریفات غسل با شاش گاو را انجام دهد که بسیار طولانی است. بارها و بارها باید توسط موبدی اجرا گردد. (دانشنامه ایران باستان، ج ۴، ص ۱۹۱۳ ـ ۱۹۱۴) نمونه ای که نشان می دهند بهداشت در نظر نبوده است از مرده ی متلاشی، میکروب بیشتری به اطراف پراکنده می شود اما کسی که به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شده بود، اگر جسد هنوز به وسیله ی سگ لاشه خوار یا پرنده ی لاشه خوار پاره پاره نشده بود می بایست سی بار با شاش گاو نر خود را بشویند ولی اگر پاره پاره شده بود پانزده بار. (وندیداد، ج ۲، ص ۸۹۲، ف ۸، ش ۹۷ ـ ۹۸) اگر واقعا هدف آنها ضدعفونی کردن بود، لزومی نداشت این همه خود را با آن غسل دهند. بنابراین بیشتر ، قداست ادرار و خرافه در نظر بوده است. منبع:سایت گفتوگو با زرتشتیان

وای بر کسانی که حقیقت را بدانند اما برای حفظ مقام دنیوی یا هر نیتی شبیه آن بخواهند آنه می دانند غلط است تحریف کرده و به دیگران وارون نشان دهند... هرچند حتی تحریف این موضوعات در خدشه ناپذیری حق,خدشه ای وارد نمی کند.. چون همین موبدان هم مجبورند دستورات خودشون رو بروز کنند یعنی مجبورند تابع حق و عقلانیت حقانی بشوند..

بابا چرا سر و کله ی همو میزنید، همه میدونن که اسلام بهترین و راحتترین و زیباترین احکام رو تو ادیان داره دلیلشم اینه که دین کامله،درود بر اسلام و درود بر رحمت اللعالمین.

جالبه اونا میگن کتاب وندیداد رو قبول ندارند اونوقت شماها دائما از اون ومطالبش حرف میزنید در ضمن لازم نیست با هم بجنگید چون تاریخ در حال تکراره تا خیلی چیزها مشخص بشه

سلام فاطمه گرامی ؛ از اینکه از مطالب این تارنما دیدن کردید، سپاسگزارم. وندیداد همواره حجت قطعی برای زرتشتیان بوده و هست. بنگرید به این مقاله : http://www.adyannet.com/news/995 امروزه چون زرتشتیان نمیتوانند این کتاب را معقول و موجه جلوه دهند سعی در تخریب و حذف آن دارند. همین نشان میدهد که هزاران سال تاریخ آنان زیر خط فرهنگ و عقلانیت بوده است. سپاس

اعراب وقتی کم میارم سراغ باستان میرند در عصر جدید هم کم اوردن اسم خلیج فارسو می خوان عوض کنند اصلا هرچی تو اوستا بعنوان اولین دینی که بطور مفصل قبل دین اسلام اومده درسته دین مبین اسلامم ایرانیها تکمیل کردن بحرینیهارو نگاه کنید بلند شدن باز اصلشون ایرانیند چون مثل مصریها یا یمنیها خر نمی شن زرتشتیها میگن اتش مضهر پاکی ولی اعراب می گن ایرانیها اتش پرستند تو اسلامم می گه تنها چیزی نجسی که نجس دیگه رو پاک می کنه ادراره بازم دروغه تمام پادشاهان ایران به زور جایی رو تصروف نکردن مگر اهل انجا به خاطر درخواست خود اهالی انجا بوده ولی اعراب قرنها تو ایران وجا های دیگه خراب کاری کردن هنوز هم می کنن

بحثاي اسلامي رو ببريد تو فرومهاي اسلامي !!! سعيد ! كجاي اسلامتون اومده كه ادرار ميتونه نجاستو پاكش كنه ؟؟؟ مگه مردم كشورهاي ديگه خر بودن كه به هخامنشيان درخواست اشغال كشورشون رو بدن ؟؟؟؟؟؟؟ هخامنشيان زيردست و كارگراي ايلامي ها بودن ! بعدن چطور ايلامي شدن نوكر هخامنشيها ؟؟؟ اصلاً هخامنشي ها براي تصرف كشورها جنگ ميكردن. ماد رو با جنگ گرفتن. بين النهرين رو با جنگ گرفتن و اپيس رو آتش زدن. چندتا از شهرهاي اسياي صغير رو با قتل عام گرفتن و ووووو

سلام برهمگی...بنظرم این بحث ها و در این جا بگیم که سه هزار سال قبل چه کردند و چه نکردن سودمند نیست چون در واکاوی ها توسط اندیشمندان ثابت شده كه مقداري زياد مطالب تحريف شده و به نسل بعد تو تمامي اديان رسيده تو بعضي زياد و تو بعضي كم فقط بستگی به قدمتش داره

دوستانی که مدعی هستند وندیداد از گفته های زرتشت نیست و موبدان ساسانی اون رو نوشته اند حتما میدانند که وندیداد شامل احکام عملی آیین زرتشته.خوب اگه وندیداد رو دروغین بدانیم میشه بفرمائید احکام دین زرتشت رو از کدام منبع به دست بیاریم؟مگه دین بدون شریعت هم وجود داره؟

سلام فرشید گرامی ؛ جالب است بدانیم که وندیداد را همان کسانی به عصر امروز رساندند، که گاتها و دیگر بخشهای اوستا را... پس هرگونه اشکال سندی بر وندیداد، گاتاها و دیگر بخشهای اوستا را هم زیر سؤال میبرد. سابقاً نوشتاری در این تارنما ارائه شد، تحت عنوان "نادیده گرفتن وندیداد ، خیانت به تاریخ" آدرس این نوشتار : http://www.adyannet.com/ar/node/995 با سپاس از شما

خوردن پیشاب شتر در میان بزرگان اسلام هم مرسوم و درمان بخش بوده است تا جایی که علی ع پیشاب شتر رو مفید تر از شیر شتر میدانستند ، بله اینو منم در احادیث خوندم بیخود انکار نکنید در ضمن برای دین زرتشتی فقط می تونید به گاتها استناد کنید چون وندیداد ربطی به زرتشت و زمان زرتشت و ساسانی نداره. مربوط به دوره جمشیدیه

سلام گرامی ؛ این مسئله به عنوان درمان ایرادی ندارد. حتی ابن سینا هم در طب سنتی از فضولات حیوانی به عنوان دارو بهره می‌برد. اما ادرار شتر بسیار متفادت است از ادرار انسان. ضمن اینکه در دین زرتشتی استفاده از ادرار انسان نه برای درمان بیماری بلکه برای دفع دیوان اهریمنی به کار میرود (دفع دیو نسو). گاتها هم ربطی به زرتشت ندارد. سابقاً استناد گاتها به زرتشت را با دلیل رد کردیم. وندیداد هم به ادعای موبدان در گذر هزاران سال تا همین چند دهه اخیر کتابی است که سخنان اهورامزدا و زرتشت در اَن مکتوب است. سپاس

ببینم شما غیر از تخریب و لاپوشانی درباره بقیه ادیان حرف دیگه ای هم دارید بزنید؟؟؟ اگر از اسلام حرفی هست بسم الله!!! اگر نه بیخود چرند نبافید خیلی هام درباره اسلام خیلی تفاسیر میکنن که آدم روش نمیشه بگه مسلمونم!! شرط انصاف اونه که از اسلام یه آخوند حرف بزنه و از زرتشتی یه موبد و از مسیحی یه راهب وقتی یه آخوند بخواد ادیان رو بررسی کنه معلومه که از بقیه چرند میبافه و از مال دین خودش هی توجیه و تفسیر میکنه! این سایت صهیونیستیه اینجور که شما از اسلام دفاع می کنید بهتره نکنید چون حال آدمو از هرچی آخوند و ملا به هم میزنید

سلام گرامی ؛ ممنون که مباحث را مطالعه میکنید. هدف تنها بیان حقایقی است که معمولاً مخفی می‌ماند. سپاس

شما ها برای اثبات حرفاتون هرچی گذاشتین از همین ادیان دات نت گذاشتین که باید درشو گل بگیرن!!! اگر مقاله ی علمی معتبر هست رو کنید اگر نه اینقدر سفسطه نبافید اسمتون رو به جای ادیان، بذارید تخریب ادیان فقط اسلام!

آنچه در مقالات میآید مستند به اسناد معتبر است. سپاس

لطفا درباره ی باقی ادیان باستانی هم بنویسید دین باستانی ترکها آلت پرستی بوده لطفا درباره اونم بنویسید ممنون دین فقط اسلام

آخه مگه الان آلت پرستی وجود داره که بخواهیم دربارش بحث هم بکنیم.مسئله اینجاست که اگه زرتشتیان معتقدند وندیداد از زرتشت نیست چرا این بخش رو از کتاب اوستا حذف نمیکنند؟در بازدیدی که نوروز چند سال قبل از یزد داشتم سری هم به آتشکده زرتشتیان یزد زدم.در آین آتشکده کتاب اوستا را به نمایش گذاشته بودند و وندیداد هم بخشی از آن بود.در ضمن سوال خود رو باز هم تکرار میکنم.اگه وندیداد از زرتشت نیست میشه بفرمائید احکام عملی دین زرتشت رو از کجا باید استخراج کنیم؟مگه میشه یک دین آسمانی فاقد احکام عملی باشه؟

سلام. موبد اردشیر خورشیدیان فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، به صراحت گفتند که وندیداد برای ما مقدس است. از سویی در گذر هزاران سال همواره موبدان زرتشتی تأکید فراوان داشتند که وندیداد عیناً سخنان اهورامزدا و زرتشت بود. سپاس از شما گرامی

درود من بر دوستان کوروش هستم بنام خدا اینکه من چه دینی دارم برای دیگران اصلا مهم نیست و یک چیز شخصی هستش. دین به معنای وجدان سازی که از واژه اوستایی بنام دءنا اومده به جای اینکه بشینیم باهم بحث کنیم و پیامبران اسلام و زردشت ومسیح ویهود و... به رخ بکشیم یا ب گفته امروزیا پرچم دین موردعلاقمونو ببریم بالا از پیام های خوبی که آنها دادن استفاده کنیم (به بزرگی خداوند من هم دین اسلام و یهود . زردشت مسیحی و بودایی وکلیمی و برهمایی ودین نصق شده مانی و... مطالعه کردم به کار ببریم و هر روز ان ها رو دعا میکنم بخاطر این راهنمایی های که در حق من کردن)متاسفانه ما فقط به دنبال این هستیم یا سوژه بگیریم یا شخصی رو بزرگ نشون بدیم دیگر بس است ....پیامبر ب معنی پیام آوردن برای به روشنای رسیدن خود و دیگران و انان سخنان زیادی رو متل منو و شما شنیدن و به فکر فرو رفتن و به نتیجه ی رسیدن ونرسیدن شما اگه به خداوند اعتقاد دارید نباید به یک سوسک که فکر میکنید بی ارزشه توهین کنید همه ی موجودات آفریده ی الاهی هستن این که دیگه انسانن وپیامبر و جای حرفی نیست شمای که ادعای دانش میکنید درمورد خدا چی میدونید به منم بگید تا بیشتر به معلوماتم اضافه شه ممنوم... انسان دارای عقل وشعور است اگه ما فقط بخواییم به این بحت ها ادامه بدیم فرقی با حیوان نداریم و فقط داریم زندگی روز مرمونو ادامه میدیم دور از جون دوستان ...دنیای امروز دیگر زیرو رو کشیدن دین نیست ما باید با هم متحد بشیم و یک ایران قوی و محکم بسازیم که دیگران حق چشم دوزی به آن را نداشته باشن...از شاه کیومرث یا از آدم تا بزرگان امروز که معروفن رفتن و فقط سخنانشان برایمان مانده ...اگر شاه کوروش هخامنشی یا سلطنت ساسانی بزرگ بوده برای دوران خودش بوده نه ما برای ما فقط اسمش مونده دکتر علی شریعتی میفرماییند اسمم را پدرم انتخاب کرد فامیلی ام را اجدادم دیگر پس است میخواهم خودم سرنوشتمو به دست بگیرم ..... اجبار نکردن کسی را که ب زور انجام بده... سخنان من برای ان های است که دوست دارن راه روشن داشته باشند و همچنین برای دیگران که دوس ندارن شاید کمی به فکر فرو برن ... از قدیم گفتن صلاح خویش را خسروان دانن(اگه به چشم پادشاهی نگاه میکنید اشتباه خسروان یعنی بزرگان) از نظر من پیامبر بودن عیب نیست و همه میتوانن پیام آور باشن (باشد که خداوند بزرگ من را یاری کند تا به این درجه برسم تا باعث افتخار دیگر به میهنم عزیزم بشوم همچنین شما دوستان ...سپاس بدرود

بنام خداوند جان وخرد درود بر دوستان تالدیر دلایل بت پرستی من را با مدرک و جز به جز از حرفای که زدم بهم بگین باسپاس

سلام گرامی ؛ کامنت جناب تالدیر به علت توهین به شما حذف شد.

بنام هستی بخش دانا وحکیم درود بر دوستان سامان جان از نظر من توهین نبوده شاید سوالاتی در ذهنش بوده که اون سوالات باعث بت پرستی من رو بیان کرده من به همه پیامبران احترام زیادی قاعل هستم و همهرو به یک اندازه دوست دارم بی احترامی به یک پیامبر نشانگر بی احترام بودن شعور انسان است جواب دوستانی که بی احترامی میکنند دوستان عزیز ما نمیتوانیم به تاریخ کشورمان یا کشورهای دیگر توهین کنیم یا بزرگ جلوه بدیم ...تاریخ نویسان هیچ کدام قطعی صحبت نکردن و فقط حدس وگمان است من همان طور که از پیامبرانم آموختم انسان همیشه باید مثبت اندیش باشد و من هم گذشته تاری کشورمون را با دید مثبت مینگرم تا سرمشقی برای خودم باشد ویا اگر هم بگوییم منفی بوده نمیشه گفت که هیچ کشوری نکات مثبت ندارد یا درون یک آدم نکات مثبتی پیدا نمیشود پس چه بهتر است که ما منفی ها رو از مثبت ها جدا کنیم و به نکات خوب دیدگاه باز تری داشته باشیم و از حمایت شما دوست عزیز سپاس سامان جان خداوند پشتیمانت باشد

سلام گرامی ، سپاس از لطفتان.

بنام خداوند جان و خرد درود بر دوستان سامان جان من تازه در این سایت عضو شدم و نظر های تمام دوستان را کامل خواندم...به نظر من حق با همه بعلاوه شماست و همه درست میگن . دوستان حقیقتش ما نمیتوانیم از از هیچ پیامبری یا یک پادشاه و یا انسانی که در بین ما نیستن صحبت کنیم( در غید حیات نباشد یاجنبه غایبی داشته باشد)... من و شما و دوستان و همه ی مردم... بستگی به دیدگاه ما داره که در مورد آن مطلب چگونه نگاه کنیم و چگونه بی اندیشیم بطور مثال اگر بر نفرت بی اندیشیم حتی اگر یکجا پیامبر سخن از خدا نیاورده باشد وهزار چیز دیگر و...سوژه میگیریم و برای خودمان توجیهی قرار میدهیم که این پیامبر اینجا اینطوری کرد واونجا اونجوری گفت و هزار حرف بی پایان دیگر ...واگر مثبت بنگریم از آن چیزی یاد گرفتیم و پس اندازی کردیم و به دیگران اموختیم آگاه باشید که هنگام عبور از پل آخرت سرفراز داخل میشویم و زندگی خوب و نیکی را شروع میکنیم من میدانم و همه میدانن و شما میدانید اگر خیلی ریز به تمام دین ها بنگریم نکات های منفی زیادی پیدا میکنیم و این باعث ازهم پاشیدن دین میشود ...همه میدانیم که پیامبران از نو کردن وتازه کردن جهان و زندگی صحبت های زیادی کردن و ما رو به آن سفارش میکنند... به طور مثال عرض میکنم اگر در دین بهی یا زردشتی و یا در دین مبین اسلام سخن از ادرار بکار رفته و نحوه استفاده آن را بر مردم آموخته فقط وفقط برای دوران خودش بوده و از نظر بنده هیچ عیبی ندارد که در زمان قدیم چگونه اعمال بهداشت و خوراک و... انجام میدادن و اگر خودمان را در این زمان سال یعنی۱۳۹۳به هزار سال بعد ۲۳۹۳قرار دهیم و در آن زمان از دوران امروز صحبت کنیم چقدر مارو تمسخر میکنن و به یاد دوستان عزیز این گروه چقدر فوش وهزار چیز دیگر .. بکار میبرن. (فقط دوستان خواهشا به این موضوع یک شب فکر کنید) ما نباید گذشته پدرانمان را تمسخر کنیم بلکه ما باید با افتخار سرهایمان را بالا بگیریم وسینه سپر کنیم و از تاریخ کشورمان ...هرکجا که زندگی میکنیم دفاع کنیم ....تلاش برای کشوری بهتر بکوشیم و ایران را از نوع بسازیم ...دوستان ببخشید سرتان را درد اوردم به بزرگی خداوند باشد که این سخنان من راه کوچکی باشد بسوی هدف خودتان...واز مدیر گروه سپاس گذاری میکنم از محیطی برای من و شما فراهم کردن تا دیدگاهانمان را به نمایش بگذاریم باسپاس ...

باینده ایران زنده باد دین مقدس ذرتشت

پاینده ایران ! بله ! اما دین زرتشت نه ! چون دین زرتشتی همین الان هم با دروغهای موبدان زرتشتی زنده مونده ! حیات دین زرتشتی فعلاً با فریب و حقه هست. دین زرتشتی در عصر ساسانی عامل اصلی فلاکت و بدبختی مردم ایران شد. بی دینی زنادقه و دینداری زرتشتیان کشور رو به ننگ کشید ! طوری که ساسانیان با اون همه دبدبه و کبکبه نتونستن در مقابل چندهزار عرب دووم بیارن ! دودستی نامسشون رو تقدیم عربها کردن که خودشون رو نجات بدن !!!! دین زرتشتی ایرانیان عصر ساسانی رو اینطوری به خواری و حقارت کشیده بود

افزودن نظر جدید

CAPTCHA
لطفا به این سوال امنیتی پاسخ دهید.
Fill in the blank.‎