اسلام ناب

دفن شبانه
09/08/1402 - 12:40

علت اصلی دفن شبانه حضرت زهرا(س)، ابراز نارضایتی نسبت به غاصبان خلافت امیرالمؤمنین(ع) بود؛ اما برخی برای اینکه این نارضایتی را بپوشانند، علت وصیت به دفن شبانه را عفت و حیای شدید حضرت بیان کرده‌اند که با قرائن موجود می‌توان آن را نفی کرد.

حضرت زهرا
09/07/1402 - 10:50

مخالفان اسلام شبهه کرده‌اند که ازدواج موفق و تاریخی حضرت زهرا(س) و امیرالمؤمنین(ع) در سن کودکی حضرت واقع شده و این ازدواج می‌تواند مشکلاتی از قبیل عدم توانایی جسمی، عدم آمادگی روانی، عدم توانایی مدیریت زندگی و عدم بلوغ در همه ابعاد را به دنبال داشته باشد که تاریخ خلاف آن را در مورد زندگی حضرت زهرا(س) ثبت کرده است و طبق عرف آن زمان مشکلی در این ازدواج نبوده است.

عرفان
09/07/1402 - 09:11

برای رسیدن به عبودیت الهی، باید او را شناخت و تنها راه شناخت خدا، از طریق رهنمودهای اهل‌بیت(ع) و تربیت یافتگان در مکتب آنها میسر خواهد شد؛ می‌توان طبق منابع دینی، برای استاد الهی که همان تربیت‌ یافتگان اهل‌بیت(ع) هستند، ویژگی‌هایی را مشخص کرد که سالک در این مسیر، دچار انحراف نشود.

بیضایی
09/01/1402 - 11:23

«این دست خداست که ظاهر شده و دارد دیکتاتورهایی را که حکومتشان مانع ظهور امام زمان (عج) است یکی یکی از سر راه بر می‌دارد تا مسیر ظهور آن حضرت باز شود.» این را که می‌گفت انگشت‌هایش را به حالتی که انگار می‌خواهد یک چیزی را با ضربه انگشت وسطش شوت کند در آورد و ضربه‌ای روی فرمان ماشین زد.

تشیع لندنی
08/16/1402 - 09:36

اختلاف افکنی بین مذاهب، یکی از حربه‌هایی است که ضررهای زیادی را در جوامع اسلامی ایجاد کرده است؛ از جمله: کاهش جایگاه ارزش‌های مذهبی، رکود جنبش‌های فکری و سیاسی و تحریک تعصب‌های بی‌جا را می‌توان از این ضررها دانست.

ملائکه
08/15/1402 - 12:23

برخی روایات شیعه با کلماتی بیان شده که از ظاهر آن، تجسیم و جسمانیت خداوند برداشت شده است؛ در توضیح آن گفته می‌شود، شیعه معتقد به عدم جسمانیت و مرئی بودن خداست و هر چه با آن منافات داشته باشد، باید تأویل گردد؛ رواياتی که در آن معرفت به خداوند محال خوانده شده، بر رؤيت با چشم ظاهر و روایاتی که وصول و لقاء خدا را ممکن دانسته، بايد بر رؤيت قلبی حمل گردند.

بین الحرمین
08/14/1402 - 12:49

برخی روایات شیعه درباره زیارت امام حسین(ع) و عرضه اعمال بندگان، با کلماتی بیان شده است که از آن تجسیم و مکان داشتن برای خدا برداشت شده است؛ در توضیح آن گفته می‌شود، شیعه معتقد به عدم جسمانیت و مرئی بودن خداست و هر چه با آن منافات داشته باشد، باید تأویل گردد.

حدیثی از امام باقر
08/13/1402 - 13:06

دشمنان شیعه به حدیثی از فروع کافی ایراد گرفته‌اند و برای قبولاندن به مخاطبانشان، در معنای روایت تحریف کردند. اگر به درستی معنا شود، هیچ قبحی در این گزارش وجود ندارد، بلکه مسئله‌ای منطبق بر علم و دین است. آراستگی برای همسر در معارف دینی تأکید شده و روانشناسان نیز رعایت آن را لازم می‌دانند.

دختری که بوی مادر می دهد
08/03/1402 - 08:56

آنچه در روایات رسیده از اهل بیت علیهم‌السلام پیرامون شخصیت آسمانی حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها بیان شده، نشان از عظمت و بزرگی مقام این بانوی با کرامت است. بنابر آنچه در روایات اهل بیت علیهم‌السلام پیرامون شخصیت این بانوی عظیم‌الشأن بیان شده، مقام کرامت در دنیا و مقام شفاعت در قیامت و بعد از آن در طبقات بهشت، تنها گوشه‌ای از فضائل دختر موسی بن جعفر علیهما‌السلام و خواهر شمس الشموس علیه‌السلام است.

حضرت معصومه شفیعه محشر و بانوی کرامت
08/03/1402 - 08:53

امام شناسی و علم و دانش الهی و شجاعت حضرت معصومه (س) سه ویژگی بارز شخصیت آسمانی ایشان است. مزین شدن شهر قم به قدوم با برکت ایشان، بر شرافت این شهر مقدس افزوده است. هجرت حضرت معصومه (س) به ایران برای یاری رساندن به امام رضا (ع)، نشان‌دهنده‌ی عظمت شخصیت شفیعه روز محشر یعنی حضرت معصومه (س) است.

تشیع لندنی
07/27/1402 - 10:02

وجود اختلافات جزئی بین مذاهب گوناگون در یک جامعه، راه را برای بهره‌ برداری نظام‌های استعماری از این اختلافات فراهم می‌سازد. دشمنان با تقویت این اختلافات و شعله‌ور کردن آتش دشمنی و کینه بین مذاهب، باعث خشونت شده و اختلافات فکری را به‌سوی درگیری‌های فیزیکی سوق می‌دهند.

حرکت امام رضا از مدینه به مرو
07/24/1402 - 19:08

در انتقاد به منابع حدیثی شیعه برای اثبات بطلان این مذهب، روایتی از شیخ صدوق را می‌آورند و ادعا می‌کنند قاتل امام رضا(ع) راوی آن است و آن حدیث را پذیرفته‌اند؛ در حالی که از یک روایت برداشت می‌شود شخص مذکور ممدوح باشد؛ نهایتاً اگر طبق برداشت برخی علما، وی را ضعیف بدانیم، مانند حدیث ضعیف با آن برخورد می‌کنیم.

رب
07/23/1402 - 12:05

به شیعه اتهام می‌زنند که آنان امیرالمؤمنین(ع) را خدا می‌دانند و برای اثبات آن به تفسیر یک آیه مثال می‌زنند؛ در پاسخ گفته می‌شود تأویل یک آیه غیر از معنای ظاهری آیه است و در آیه مذکور، کلمه رب، بر حضرت تأویل شده است که از نظر لغوی مانعی ندارد. لفظ مختص خداوند «رب» است اگر مطلق و به تنهایی بیاید و بر «رب» مضاف، معانی غیر خدا نیز اطلاق می‌گردد.

مدینه و بقیع
07/16/1402 - 09:53

زنی از امام صادق(ع) درباره دوستی خلفا سؤال پرسید و حضرت به دوست داشتن آن‌ها امر کرد؛ اما تقیه‌ای بودن این حدیث، از ادامه آن مشخص می‌شود. مخالفین ادعا دارند که این روایت تقیه‌ای نیست، در حالی که اگر روایت به طور کامل بررسی شود، مشخص خواهد شد که امام خود به این امر (دوستی شیخین) معتقد نیست.

Pages