حملات انتحاری در سریلانکا

  • 3 ارديبهشت, 1398 - 13:48
عملیات های تروریستی و انتحاری سریلانکا کار کدام جریان بوده است؟ آیا سلفی های تکفیری مقصر این جنایات هستند؟

جریان سلفی تکفیری بر این باور است که برای پیشبرد اسلام باید از روش تکفیر استفاده کرد. جریان‌های سلفی به جوانان می‌آموزند که باید با حملات انتحاری مخالفین از مسلمان و مسیحی و یهودی را کشت تا اسلام توسعه پیدا کند. در یکی از آخرین جنایات این جریان، می‌توان به حوادث سریلانکا اشاره کرد.
جوانی با کوله‌ای که حامل چندین کیلو مواد منفجره است، وارد کلیسا می‌شود و خود را منفجر می‌کند تا به خیال خودش به بهشت برود.
متأسفانه برخی از جریان‌های سلفی تکفیری بر این باورند که برای انتشار اسلام باید مردم را کشت! در حالی‌که اسلام چنین چیزی را قبول ندارد. اسلام دین عقل و خرد است و باید با گفتمان مردم را ارشاد کرد. نه این‌که با تکفیر مخالفین، همه را جهنمی دانست و فقط خود را لایق بهشت دانست.
در روز یکشنبه و دوشنبه مورخ 2 و 3 اردیبهشت سال 1398، بیش از 8 حمله انتحاری در سریلانکا انجام شده است. در این حملات تاکنون 290 نفر کشته و 500 نفر زخمی شده‌اند.[1] مقامات محلی سریلانکا  احتمال می‌دهند این حملات توسط گروه اسلام‌گرای «جماعت اسلامی توحید» انجام شده است.[2] این گروه همان‌گونه که از اسمش پیداست، یک جریان سلفی تکفیری است که با اسم توحید، این جنایات را انجام می‌دهند.

نویسنده: مجتبی محیطی

پی‌نوشت:

[1]. یورونیوز، « یک روز بعد از انفجارهای سریلانکا؛ نهمین بمب در نزدیکی یک کلیسا منفجر شد»، تاریخ انتشار: 22/04/2019.
[2]. همان.

تولیدی

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.