حضرت مهدی(ع) اوسط این امت از زبان پیامبر اسلام

  • 30 فروردين, 1398 - 15:01
خداوند متعال در برخی از سوره‌ها امت اسلام را به شایسته‌ترین وجه ممکن مدح کرده و امت پیامبرش را به صفاتی متصف کرد که امم گذشته اینگونه مدح نشده‌اند و نیز در روایتی از پیامبر اکرم نقل شده که خداوند بهترین امتم را ولی و سرپرست شما قرار داده است.

خلاصه مقاله
خداوند متعال در قرآن کریم در برخی از سوره‌ها به مانند سوره بقره، آل عمران، حج و... امت اسلام را به شایسته‌ترین وجه ممکن مدح و ستایش کرد و امت پیامبرش را به صفات و خصوصیاتی متصف کرد که در امم گذشته این‌گونه مدح و ستایش نکرده است مثلا در آیه 137 سوره بقره فرمود که ما شما را امت خوبتری قرار دادیم. که خوبان این امت شهدای جنگ بدر و احد و واقعه تلخ و ناگوار روز عاشورا بوده‌اند و نیز در روایات وارده از پیامبر اکرم ذیل این آیات این‌گونه وارد شده که خداوند بهترین امتم را ولی و سرپرست شما قرار داده است و یا فرموده است که: آن امتی که اول آن من باشم و مهدی آخر آن باشد هرگز هلاک نخواهد شد.

متن مقاله
خداوند سبحان امت اسلام را در قرآن مجید به بهترین شکل ممکن ثنا و مدح کرده است و این امت را به خصوصیاتی متّصف کرده که اگر به یکی از آن‌ها افتخار کند حق دارد و او را کفایت می‌کند، تا چه رسد به این‌که به همه‌ی آن خصلت‌ها افتخار کند. مثلاً در قرآن خداوند می‌فرماید: «وَكَذٰلِكَ جَعَلناكُم أُمَّةً وَسَطًا.[بقره/137] همین‌ طور ما شما را امت خوب‌تری قرار دادیم.» و یا در این آیه می‌فرماید: «كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ.[آل عمران/106] شما بهترین امتی هستید که برای مردم خارج شدید.» و یا این آیه شریفه که می‌فرماید: «هُوَ سَمّاكُمُ المُسلِمينَ مِن قَبلُ.[حج/77] حضرت ابراهیم شما را مسلمان نام نهاد.» به‌علاوه روایات و آثاری که در فضیلت امت اسلام وارد شده است، اگر برای این امت هیچ فضیلتی نبود مگر این‌که امت پیامبر خدا باشد، او را از لحاظ افتخار کافی است.
امت اسلامی، امتی است که شهدایی مانند شهدای جنگ بدر و احد را داشته است، خصوصاً حمزه سیدالشهداء و از طرف دیگر شهدای بلامنازعی مانند شهدای واقعه کربلا که در طول اعصار یقیناً یگانه دهر خواهند بود، که همه‌ی آنان کسانی بودند که به‌وسیله مال و جان و فرزندان خود در راه خدا جهاد کردند و هم‌چنین افراد نام‌آوری مانند سلمان فارسی، ابوذر غفاری، عمار یاسر، مقداد و... که نظیری برای ایشان نمی‌توان یافت و به نوبه‌ی خود یگانه‌ی روزگار بودند. با تمام این مطالب، روایتی از رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در مورد سفیانی و اعمال و فجایع او وارد شده است که فرمودند: «در آن موقع منادی از آسمان ندا می‌کند: ایها الناس! خدا دست ظلم و ستمکاران و منافقان و تابعان آنان را از سر شما قطع کرد و بهترین امت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله) را ولی و سرپرست شما قرار داد، خود را به مکه که حضرت مهدی در آن است، برسانید.»[1] در این حدیث، پیامبر اکرم وجود مبارک حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) را بهترین افراد امتش معرفی می‌کند.
و یا در کتاب اسعاف الراغبین به نقل از ابن عباس از پیامبر اکرم روایت شده است که فرمودند: «آن امتی که من اول آن باشم و عیسی آخر آن و مهدی وسط آن باشد، هرگز هلاک نخواهد شد.»[2] البته شاید برخی مغرضین و سوء استفاده کنندگان بخواهند بگویند که پس از مهدی موعود (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) در این حدیث، دین عیسوی ادامه خواهد داشت و... که در جواب باید بگوییم که معنای قول پیامبر خدا که در این حدیث فرمود (عیسی آخر آن امت است) این نیست که عیسی بعد از مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) باقی خواهد بود، چرا که این موضوع از چند وجه صحیح نخواهد بود؛ به خاطر این‌که، اولاً: پیامبر خدا فرمود بعد از مهدی خیری در زندگی نخواهد بود. ثانیاً: وقتی حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) امام آخر الزمان باشد، امامی بعد از ایشان نیست و این امکان ندارد که خلق خدا بدون امام باقی بمانند. ثالثاً: جایز نیست که بگوییم عیسی (علیه‌السلام) امام مستقل این امت است، چرا که این موضوع این طور به نظر عوام مردم جلوه می‌کند که امت پیامبر اکرم به ملت عیسوی منتقل گردیده و این عمل هم کفر است. رابعاً: این‌که مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) وسط این امت است این است که حضرت مهدی بهترین این امت خواهد بود، زیرا که آن حضرت امام این امت است و بعد از مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) حضرت عیسی به جهت پشتیبانی و تصدیق و مساعدت امام نازل خواهد شد تا صحت آن‌چه را که ادعا می‌کند، بیان کند.[3]
در نتیجه حضرت عیسی (علیه‌السلام) آخرین تصدیق کننده خواهد بود.

پی‌نوشت:

[1]. عقد الدّرر، مقدسی شافعی، مسجد مقدس جمکران، قم، ایران، فصل 2 باب 3. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[2]. اسعاف الراغبین، علامه صبان المصری، نشر شعراوی، قاهره، مصر، ص151. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[3]. المهدی امام دوازدهم، مرحوم آیت الله سید صدر الدین صدر، کتابفروشی اسلامیه، تهران، ایران، ص119-120.

تولیدی

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.