نقش عزاداری امام حسین در حفظ ملت و کشور اسلامی

  • 30 مرداد, 1399 - 19:38
سخنان امام خمینی در چگونگی نقش عزای امام حسین در حفظ ایران: عاشورا را زنده نگه دارید که با نگه‌داشتن عاشورا کشور شما آسیب نخواهد دید. بی‌خود نبود که رضاخان و مأموران ساواک مجالس عزا را قدغن کردند، چرا که می‌دیدند تا این مجالس هست، به مقاصد خودشان نمی‌رسند.

امام خمینی، عالم مجاهد و مبارز خستگی ناپذیر و مرجع شیعه، معتقد بودند که گریه و عزاداری برای سیدالشهداء و اقامه مجالس عزاداری حسینی، سبب بقاء دین اسلام از چهارده قرن گذشته تا به الان است، هر چند که مخالفان و بدخواهان در هر عصری تلاش کردند تا جلوی این عزاداری‌ها گرفته شود و این مجالس بعضاً به صورت مخفی و کم‌رنگ برگزار می‌گردید، اما هیچ‌گاه خاموش نگشت، چرا که فداکاری سرور و سالار شهیدان، امام حسین (علیه‌السلام) در سال 61 هجری، چنان با قدرت صورت گرفت و نمود پیدا کرد که اسلام برای همیشه تاریخ بشریت بیمه گردید و هر ملتی که تبعیت و تأسی از قیام عاشورا کرد، پیروز شد و یکی از آن ملت‌های پیروز در این قرن، انقلاب اسلامی ایران به رهبری همین عالم شیعه بوده است که با ایراد سخنرانی و خطابه‌های آتشین علاوه بر این‌که ملت را بیدار کرد، راه پرفراز و نشیب امت اسلامی را مشخص کرد.
برخی از سخنان حضرت امام خمینی که چگونگی نقش عزاداری برای امام حسین (علیه‌السلام) در حفظ ملت و کشور اسلامی ایران را بیان کرده بدین شرح است:
او می‌فرماید: «عاشورا را زنده نگه دارید که با نگه‌داشتن عاشورا کشور شما آسیب نخواهد دید.»[1] و نیز می‌فرماید: «تمام این وحدت کلمه‌ای که مبدأ پیروزی ما شده است، برای خاطر این مجالس عزا و سوگواری و... بوده است که خود ترویج اسلام اصیل و ناب گردید.»[2] و نیز می‌فرماید: «این هماهنگی که در تمام ملت ما در قصه کربلاست، این بزرگ‌ترین امر سیاسی است که در دنیا است و بزرگ‌ترین امر روانی است در عالم هستی...»[3] و نیز می‌فرماید: «سیدالشهداء ما را این‌گونه هماهنگ کرده... آن وقت برای سیدالشهدایی که این‌طور هماهنگ کرده ما را، اظهار تأسف نکنیم؟ گریه و عزاداری برپا نکنیم؟»[4] و نیز می‌فرماید: «... یکی از رمزهای بزرگی که بالاترین رمز است، قضیه‌ی سیدالشهداء است... اگر ما بخواهیم مملکتمان، یک مملکت مستقل و آزاد باشد، باید این رمز را حفظ بکنیم.»[5] و نیز می‌فرماید: «... حادثه عاشورا باعث گردید که یک انفجاری در این کشور حاصل شود و این انفجار به برکت همین مجالس عزا در سراسر کشور صورت گرفت...»[6]
ایشان می‌فرماید: «... روضه‌خوانی‌ها و عزاداری‌ها این ملت را حفظ کرده، این مصیبت و گریه‌ها باعث شده که کشور شما حفظ شود.»[7] و نیز می‌فرماید: «ملت و مردم ما قدر این مجالس را بدانند، این‌گونه مجالس، زنده نگه می‌دارد ملت‌ها را، منتها در ایام عاشورا زیاد و زیادتر باشد...»[8] و نیز می‌فرماید: «ملت‌ ما را، این مجالس حفظ کرده، بی‌خود نبود که رضاخان و مأموران ساواک تمام مجالس عزا را قدغن کردند... چرا که می‌دیدند که تا این مجالس هست، تا این نوحه سرایی‌ها هست، تا آن افشاگری ظالم هست، نمی‌توانند به مقاصد خودشان برسند...»[9] و نیز می‌فرماید: «... هیچ قدرتی نمی‌توانست قیام 15 خرداد مردم ایران را به‌وجود بیاورد، مگر قدرت خون سیدالشهداء... و مجالس عزای حسینی.»[10] و نیز می‌فرماید: «... عزاداری کنید و با عزاداری راه بروید و همه با هم مجتمع بشوید... ما از همین عزاداری، اسلام و مظاهر اسلام و شهدای اسلام که تقدیم کرده‌ایم، می‌توانیم کارهایمان را انجام بدهیم...»[11]

پی‌نوشت:

[1]. صحیفه نور، امام خمینی، انتشارات شرکت سهامی چاپخانه وزارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران، ایران، ج15 ص205.
[2]. همان، ج17 ص60.
[3]. همان، ج10 ص218.
[4]. همان، ج10 ص218.
[5]. همان، ج10 ص216.
[6]. همان، ج16 ص210.
[7]. همان، ج8 ص70.
[8]. همان، ج16 ص209.
[9]. همان، ج10 ص31.
[10]. همان، ج16 ص219.
[11]. همان، ج13 ص171.

تولیدی

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.