حمایت استکبار از رفتارهای تفرقه‌انگیز

  • 18 آبان, 1398 - 07:25
علامه مغنیه می‌گوید: دولت انگلیس در ماه محرم، هزار کفن به قمه‌زنان هدیه کرد و آمریکا دو هزار کفن به آنها هدیه کرد؛ دکتر تیجانی نیز می‌نویسد: یکی از علما می‌فرمود: انگلیسی‌ها مقدار زیادی شمشیر، (برای قمه‌زنی) در میان دسته‌های عزاداری در کربلا، تقسیم می‌کردند.

استعمار و استکبار در تاریخ پیدایش و تکامل خود همواره از سیاست اختلاف‌افکنی برای دوام خود بهره گرفته است، تنها در یک نمونه از اقدامات آنها در دو قرن اخیر، پس از آنکه از شروع نهضت بیداری مسلمانان هراسان شدند، به ایجاد فرقه‌هایی جداگانه بین شیعه و سنی اقدام کردند که همگی هدف مشترکی در فرسایش امت اسلام داشتند.
یکی از اقداماتی که استعمارگران مانند انگلیس در دوره معاصر (برای ایجاد تفرقه مذهبی بین شیعه و سنی و ایجاد پروژه شیعه‌هراسی) انجام دادند، آن است که طرح هلال شیعی را به میان آوردند که در این طرح ادعا می‌کنند برخی از کشورهای اسلامی دارای گرایش‌های شیعه سعی دارند یک منطقه خاص در امت اسلامی را تصرف کنند و اهل سنت را در حصر و محاصره خود دربیاورند تا تدریجاً دیگر مسلمانان را تحت نفوذ و سیطره خود درآورند. قابل ذکر است که برجسته کردن موضوع هلال شیعی به زبان ملک عبدالله اردنی مطرح شد که این نشان می‌دهد استکبار در راستای مراحل جنگ نرم به مشغول ساختن مذاهب اسلامی به همدیگر و شیعه‌هراسی و یا سنی‌هراسی اقدام کرده است.
تشکیل دفترها و مراکز حمایتی برای این گروه‌ها در انگلیس و دنبال کردن این پروژه در مراکز دینی، یکی از راه‌های دخالت بیگانگان در دنیای اسلام است که از طریق حمایت از رفتارها و جریانات دینی انجام می‌پذیرد که منافع عام آن به این کانون‌های استعماری بر می‌گردد. از جمله برخی از اشکال عزاداری که در این جریان‌ها انجام می‌شود، مانند قمه‌زنی مورد حمایت قرار می‌گیرد؛ مستندانی که در تاریخ در این زمینه مطرح شده این موارد است:
شیخ محمدجواد مَغنیه،[1] که کتاب‌هایی نیز در زمینه هم‌گرایی مذاهب دارد، در کتاب تجارب خود بحثی دارد تحت عنوان «کفن‌هایی برای زنده‌ها»، و در آن می‌گوید: من با یک فلسطینی صحبت می‌کردم و نظر او را درباره شیعه جویا شدم و علتش را این‌طور بیان کردم که شنیده‌ام گروهی مطالبی را به شیعه نسبت می‌دهند که از اعتقادات فرقه‌های منقرض شده است و طبق همین شایعات، شیعه را تکفیر می‌کنند؛ شیخ فلسطینی گفت: من تا وقتی در فلسطین بودم، گمان می‌کردم امت اسلامی، امت واحده است و اختلافات شیعه و سنی را نمی‌دانستم، تا این‌که به عراق آمدم و متوجه این اختلافات دردناک شدم و تعصب بی‌حد دیدم؛ علت این اختلافات، استعمار و عمله‌ی آن‌ها بودند که به هر وسیله‌ای برای این تفرقه تلاش می‌کنند، ازجمله این‌که دولت انگلیس در ماه محرم، هزار کفن به قمه‌زنان هدیه کرد و هنگامی‌که دولت آمریکا از آن باخبر شد، برای آن‌که فرصت را از دست ندهد، دو هزار کفن به آن‌ها هدیه کرد.[2] که این کفن‌ها برای مردگان نبود، بلکه برای ترویج قمه‌زنی و عزاداری پرشورتر برای زندگان اهدا کردند.
دکتر تیجانی نیز در کتاب «اهل بیت (ع)؛ کلید مشکل‌ها» می‌نویسد: در روایات فراوان و سیره اهل بیت، گریه و اشک ریختن بر مصائب وارد شده و نسبت به هیچ‌یک از ائمه در مصیبت ائمه دیگر، این شیوه عزاداری که عوام دارند، نیامده؛ ... در مورد قمه‌زنی، بعضی از علما، ازجمله سید محسن امین و رهبر انقلاب و عده‌ای جایز نمی‌دانند، ... یکی از علمای گذشته می‌فرمود: شمشیرهایی که زمانی شیعه علیه ظالمین به‌کار می‌برد، اکنون برای زدن سرهای آنان استفاده می‌شود، بلکه انگلیسی‌ها مقدار زیادی شمشیر، (برای قمه‌زنی) در میان دسته‌های عزاداری تقسیم می‌کردند.[3]
استعمار این‌گونه و با این راه‌کارها، گام در راه تفرقه و عدم اتحاد بین فرقه‌های مسلمین برمی‌دارد و وجهه این فرقه‌ها را برای پیروان دیگر ادیان نیز مخدوش می‌کند.

پی‌نوشت:

[1]. مفسر و روحانی شیعه اهل لبنان، تحصیلاتش را در موطن خویش آغاز کرد و سپس به نجف رفت و از استادانی چون آیت‌الله خویی درس آموخت، و پس از بازگشت به لبنان، منصب قضاوت و ریاست دادگستری را عهده‌دار شد. نوگرایی در فقه و اجتهاد، تقریب مذاهب و وحدت اسلامی از جمله دیدگاه‌های اوست. او هم‌چنین از انقلاب اسلامی ایران و رهبر آن تجلیل کرده است.
[2]. تجارب محمدجواد مغنیه بقلمه، ص460. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[3]. کل الحلول عند آل الرسول، دکتر تیجانی، ص153.جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.

تنظیم و تدوین

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.