عایشه اکثر صحابه پیامبر را مرتد و منافق می‌دانست

  • 21 مهر, 1399 - 22:20
از عایشه نقل شده: «زمانی که پیامبر از دنیا رفت و ابوبکر خلیفه شد، گروه زیادی از مردم عرب، کافر شدند؛... نفاق، شهر مدینه را فرا گرفت و تمامی عرب مرتد شدند؛ ... تمام عرب، مرتد شده و به یهود، نصارا و نفاق رو آوردند.» در نتیجه کسانی‌که می‌گویند نظر شیعه در ارتداد صحابه، اشتباه است، با روایات عایشه و سخن پیامبر در مورد نجات نیافتن بیشتر صحابه چه می‌کنند؟!

در تاریخ آمده که بعد از رحلت پیامبر اکرم، اکثر صحابه و بسیاری از مسلمانان مرتد شدند، چرا که برخی صحابه طبق صریح آیات قرآن، یا فاسق بودند: «يَآ أَيُّهَا  الَّذِينَ آمَنُواْ إِن جَآءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبِإٍ فَتَبَيَّنُواْ...[حجرات/6] ای کسانی‌که ایمان آورده‌اید، اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد، درباره‌ی آن تحقیق کنید، مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده‌ی خود پشیمان شوید.» و یا منافق بودند: «وَ مِمَّنْ‌ حَوْلَکُمْ‌ مِنَ‌ الْأَعْرَابِ‌ مُنَافِقُونَ‌ وَ مِنْ‌ أَهْلِ‌ الْمَدِينَةِ مَرَدُوا عَلَى‌ النِّفَاقِ‌ لاَ تَعْلَمُهُمْ‌ نَحْنُ‌ نَعْلَمُهُمْ‌ سَنُعَذِّبُهُمْ‌...[توبه/101] و از میان اعراب بادیه‌نشین که اطراف شما هستند، جمعی منافق هستند و از اهل مدینه نیز گروهی سخت به نفاق پای‌بندند و تو آن‌ها را نمی‌شناسی، ولی ما آن‌ها را می‌شناسیم.»
البته نظر شیعیان این نیست که صحابه همگی مرتد هستند، اما آن مقداری که مرتد شدند، بیشتر از افرادی هستند که در رکاب پیامبر اکرم در جنگ‌ها و در رکاب حضرت علی (علیه‌السلام) در جنگ صفین و جمل به شهادت رسیدند. در هر حال، سخن عایشه به‌عنوان همسر پیامبر شنیدنی است؛ چرا که او در روایاتی که از او در کتب اهل سنت وارد شده، می‌گوید: تمام صحابه مگر تعداد محدود و کمی از صحابه، مابقی مرتد و یا منافق گردیدند، که سخن او گفتار صریح پیامبر اکرم است که فرمودند: «من کسی از صحابه را نمی‌بینم که اهل نجات باشد، مگر تعداد بسیار کمی از آنان.»[1] و از ابوهریره نیز در سه جای بخاری نقل شده است که: «زمانی که پیامبر از دنیا رفت و ابوبکر خلیفه شد، گروه زیادی از مردم عرب، کافر شدند.»[2]

از عایشه نقل کرده‌اند: «زمانی‌که رسول خدا از دنیا رفت، نفاق، شهر مدینه را فرا گرفت و تمامی عرب مرتد شدند.»[3] همچنین از قول او گفته شده: «زمانی‌که رسول خدا از دنیا رفت، تمام عرب، مرتد و منافق و از یکدیگر جدا و هم‌چون سیل بیابان متفرق شدند.»[4] و نیز نقل شده: «هنگامی‌که پیامبر از دنیا رفت، تمام جامعه عرب مرتد شده و به نفاق روی آوردند.»[5] هم‌چنین می‌گوید: «هنگامی‌که رسول خدا از دنیا رفت، تمام عرب، مرتد شده و به یهود، نصارا و نفاق رو آوردند.»[6]
در نتیجه کسانی‌که می‌گویند نظر شیعه که می‌گویند صحابه بعد از رحلت پیامبر مرتد شدند، دروغ محض است، با این روایات عایشه از کتب اهل سنت چگونه رفتار خواهند کرد؟ ضمن این‌که سخن صریح پیامبر که فرمودند بیشتر صحابه را اهل نجات نمی‌بینم را چگونه توجیه خواهند کرد؟ والله العالم

پی‌نوشت:

[1]. «فلا أراد یخلص منهم الاّ مثل همل النعم.» صحیح بخاری، بخاری، دار ابن کثیر، بیروت، لبنان، باب 53 باب فی الحوض ج5 ص2407 حدیث6215. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[2]. «لمّا توفّی النبی-ص- و استخلف ابوبکر و کفر من کفر من العرب.» همان، کتاب 92 کتاب استتابه المرتدین ج6 ص2538 حدیث6526. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[3]. «عن عایشه قالت قبض رسول الله-ص- أشرب النفاق بالمدینه و ارتدّت العرب قاطبه.» تاریخ مدینه دمشق، ابن عساکر، دارالفکر، بیروت، لبنان، ج30 ص311. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[4]. «عایشه تقول لمّا قبض یعنی رسول الله-ص- ارتدت العرب قاطبه و أشرب النفاق و صار اصحاب محمد کلهم معرّی مطیّره فی حفش.» همان، ج30 ص314. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[5]. «عن عایشه قالت لمّا قبض رسول الله ارتدّت قابه . أشربت النفاق.» البدایه و النهایه، ابن کثیر، مکتبه المعارف، بیروت، لبنان، ج6 ص304. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[6]. «لمّا توفّی رسول الله-ص- ارتدّ العرب و اشرأبت الیهودیه و النصرانیه و نجم النفاق.» السیره النبویه، لابن هشام، دار الجیل، بیروت، لبنان، ج6 ص88.

تولیدی

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.