عکس العمل متفاوت زبیده نسبت به قیام زنان

  • 6 مرداد, 1399 - 22:52
عایشه در جنگی علیه امیرالمؤمنین شرکت کرد، از حفصه خواست در این جنگ شرکت کند که عبدالله بن عمر مانع او شد؛ با تذکر این نکته به زبیده گفتند علیه مأمون قیام کند، وی گفت: ساکت شوید، زنان را چه به خون‌خواهی و جنگ با مردان؟

خداوند در قرآن خطاب به زنان پیامبر اکرم صراحتاً می‌فرماید: «وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَی.[احزاب/33] ای زنان پیامبر در خانه‌هایتان بنشینید و آرام بگیرید و مانند دوره‌ی جاهلیت پیشین خودآرایی نکنید.» این آیه خطاب به تمام زنان پیامبر از جمله عایشه است که نه به صریح آیه قرآن عمل کرد و نه سفارش رسول خدا مبنی بر امتناع از جنگیدن با امیر مومنان علی (علیه‌السلام) را ندیده گرفت و آتش جنگ جمل را برافروخت و در آن با حضرت علی (علیه‌السلام) جنگید.[1] حفصه زن دیگر پیامبر اکرم می‌خواست در آن جنگ شرکت کند، اما برادرش عبدالله بن عمر جلوی او را گرفت.[2] والا او نیز هم دست عایشه در قیام علیه خلیفه شرعی می‌گردید.
در این جنگ عایشه سبب کشته شدن بیست هزار نفر مسلمانی شد که شهادت به یگانگی خدا و رسالت پیامبر اسلام را می‌دادند.[3]
اما زبیده همسر هارون الرشید، خلیفه عباسی، بهتر از عایشه همسر پیامبر به این آیه از قرآن عمل کرد؛ زیرا در تاریخ آمده است هنگامی که محمد امین خلیفه عباسی که فرزند زبیده بود را کشتند، خادمان زبیده به این زن گفتند که چرا نشسته‌ای در حالی‌که امیرالمومنین را کشتند؟ زبیده همسر هارون الرشید در جواب به آنان گفت: وای بر شما، می‌گویید چه کنم؟ اطرافیان او گفتند: برای خون‌خواهی او خارج شوید، همان‌طور که عایشه، همسر پیامبر اسلام برای خون‌خواهی عثمان، خلیفه مسلمین، خارج شد. زبیده گفت ساکت شوید ای بی‌مادر، زنان را چه به خون‌خواهی و جنگ با مردان؟ سپس دستور داد تا لباس‌هایش را سیاه کردند و لباسی خشن از مو پوشید و عزادار فرزندش محمد امین گردید.[4]
در نتیجه چقدر فرق است بین این زن و عمل کردن او به آیه صریح قرآن و عایشه همسر پیامبر اسلام؟! تو خود از این مجمل کلام مفصل خوان.

پی‌نوشت:

[1]. تاریخ طبری، طبری، انتشارات اساطیر، تهران، ایران، ج3 ص477.
[2]. شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، دار الفکر، بیروت، لبنان، ج2 ص80. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[3]. مروج الذهب، مسعودی، دار الهجره، قم، ایران، ج2 ص371. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[4]. همان، ج2 ص327. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.

تولیدی

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.