معرفی حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) توسط پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله)

  • 3 دى, 1399 - 18:08
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در حضور مردم فرمود: «هر كسی‌كه فاطمه را می‌شناسد كه می‌شناسد، و هر كسی او را نمی‌شناسد، بداند او فاطمه دختر پيامبر و پاره تن من، قلب من در ميان بدن من است.»

حدیث نبوی در فضیلت حضرت زهرا (سلام‌الله‌عليها) با این عبارت «فاطمة بضعة منی ...[1] فاطمه پاره تن من است، ...» به صورت‌های مختلف و در موارد متفاوت، از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، در کتب حدیث اهل سنت نقل گردیده است.
در صدور این روایت که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «فاطمه پاره تن من است، کسی او را اذیت کند، مرا اذیت کرده، و یا کسی او را بیازارد، مرا آزرده است.» شکی نیست، و احتیاج به بررسی سندی ندارد؛ زیرا این حدیث در کتب صحیحین چند مرتبه، و در کتب حدیثی دیگر اهل سنت نیز آمده است.
يكی از مناسبت‌های صدور روايت، اين است كه رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در يكی از روزها، كه گويا هدفش تنها معرفی حضرت زهرا (سلام‌الله‌عليها) بود، از خانه خارج شد، در حالی دست فاطمه زهرا (سلام‌الله‌عليها) در دستش بود، در حضور مردم فرمود: «هر كسی‌كه فاطمه را می‌شناسد كه می‌شناسد، و هر كسی او را نمی‌شناسد، بداند او فاطمه دختر پيامبر و پاره تن من، قلب من در ميان بدن من است.»[2]
هدف رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) از بیان چندباره این مطلب، معرفی جايگاه دخترش نزد خدا و رسول، بوده و اخطار جدی برای پرهيز از آزار و اذيت پاره تنش، و نشان دادن ميزان دشمنی آزاردهندگان حضرت زهرا (سلام‌الله‌عليها) و عقوبت سخت آن بوده است، که این کار، آزار و اذیت پیامبر بوده و علمای شيعه و اهل سنت اين روايت را قطعی می‌دانند و بر تواتر آن اتفاق نظر دارند.

پی‌نوشت:

[1]. صحیح بخاری، بخاری، ج4، ص210 و 213 و 219؛ ج6، ص158.
صحیح مسلم، مسلم نیشابوری، ج7، ص141.
مسند احمد، احمد بن حنبل، ج4، ص5 و 326 و 328.
سنن ترمذی، ترمذی، ج5، ص360.
المستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، ج3، ص158 و 159.
سنن الکبری، بیهقی، ج10، ص201.
المصنف، عبدالرزاق، ج7، ص301.
و ...
[2]. كشف الغمة في معرفة الأئمة، أربلی، ج2، ص94.
الفصول المهمّة في معرفة الأئمّة، ابن صباغ عليّ بن محمّد مالكي، دارالحديث للطباعة والنشر، 1422 ه.ق، ج1، ص664. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.

 

تنظیم و تدوین

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.