نقل فضایل اهل بیت توسط پیامبر اکرم

  • 28 بهمن, 1398 - 12:09
«ابن‌عباس از پیامبر اکرم (ص) نقل کرده که به عبدالرحمن بن عوف فرمود: شما صحابه‌اید، و علی از من است و من از علی؛ پس اگر کسی او را به غیر او قیاس کند، به من جفا کرده، و کسی‌که به من جفا کند، مرا اذیت کرده و کسی‌که اذیتم کند، لعنت خداوند بر او باد. اگر صبر و حوصله به صورت مردی درآید، مانند امیرالمؤمنین می‌شود.

محمد بن احمد بن علی بن حسن قمی (متولد ۳۳۵ قمری و متوفای حدود ۴۲۰ قمری)، معروف به اِبن شاذان، فقیه و محدث مسلمان قرن چهارم و پنجم هجری، که برای تحصیل علوم اسلامی به شهرهای بغداد، کوفه، ری و مکه سفرکرد. ایشان در حدیث عامه و خاصه دارای تقدمی مسلم بوده و علمای رجال شیعه، و اکثر اهل سنت، وی را ثقه می‌دانند؛ یکی از کتاب‌های او «مائة منقبة» است که در آن، 100 منقبت از مناقب امیرالمؤمنین را بیان کرده است؛ بعضی از علمای اهل سنت به این کتاب اعتماد کرده‌اند، ازجمله: حافظ أبوالمؤيد موفق بن أحمد بن محمد بكری مكی حنفی، معروف ب‌ «خوارزمی» متولد سال ٤٨٤ قمری و متوفاى سال ٥٢٨ قمری، در دو کتابش، «المناقب» و «مقتل الحسين»؛ حافظ أبوعبيدالله محمد بن يوسف بن محمد قرشی كنجی شافعی، در كتابش «كفاية الطالب» و إبراهيم بن محمد بن مؤيد بن عبدالله بن علی بن محمد حموينی خراسانی، متولد سال ٦٤٤ و متوفاى سال ٧٣٠ قمری، در كتابش، «فرائد السمطين».
در کتاب «مائة منقبة» ابن شاذان، در منقبت 67،[1] و به نقل از این کتاب، در «مقتل الحسين» خوارزمی،[2] و «فرائد السمطين» جوینی شافعی[3] نقل شده است:
«ابن‌عباس از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) نقل کرده است که به عبدالرحمن بن عوف فرمود: ای عبدالرحمن! شما صحابه من هستید، و علی بن ابی‌طالب از من است و من از علی هستم؛ پس اگر کسی او را به غیر او قیاس کند،[4] به من جفا کرده است، و کسی‌که به من جفا کند، مرا اذیت کرده و کسی‌که اذیتم کند، لعنت خداوند بر او باد.[5] ای عبدالرحمن! خداوند متعال، بر من کتاب مبین را نازل کرد، و به من امر کرد که آن‌چه به سوی آنان نازل شده را برایشان تبیین کنم، غیر علی بن ابی‌طالب؛ چون او احتیاج به بیان ندارد. خداوند فصاحت او را مانند فصاحت من، و فهم و هوش او را مانند فهم و هوش من قرار داد. اگر صبر و حوصله به صورت مردی درآید، مانند امیرالمؤمنین می‌شود؛ اگر عقل به صورت مردی درآید، حسن (علیه‌السلام) می‌شود؛ اگر جوان‌مردی و سخاوت مانند مردی شود، حسین (علیه‌السلام) می‌شود و اگر جمال و زیبایی به شکلی درآید، فاطمه (علیهاالسلام) می‌گردد، (بلکه فاطمه برتر از آن است، فاطمه (سلام‌الله‌علیها)) دختر من، بهترین اهل زمین از حیث ماده، عفت و اعتبار، و کرامت است.»

پی‌نوشت:

[1]. مائة منقبه، ابن شاذان، ص143. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[2]. مقتل الحسين، خوارزمی، ص100. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[3]. فرائد السمطين، جوینی، ج2، ص68. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[4]. «امیرالمؤمنین غیر قابل قیاس»
[5]. خداوند می‌فرماید: «إِنَ‌ الَّذِينَ‌ يُؤْذُونَ‌ اللَّهَ‌ وَ رَسُولَهُ‌ لَعَنَهُمُ‌ اللَّهُ‌ فِي‌ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ‌ عَذَاباً مُهِيناً.[احزاب/57] آن‌ها که خدا و پیامبرش را آزار می‌دهند، خداوند آنان را از رحمت خود در دنیا و آخرت دور ساخته، و برای آن‌ها عذاب خوارکننده‌ای آماده کرده است.»

تنظیم و تدوین

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.