آراء و افکار سلفی سپاه صحابه پاکستان را بشناسیم

  • 21 بهمن, 1398 - 18:53
سپاه صحابه و لشکر جهنگوی که خود را تابع و پیرو مذهب حنفی و دیوبندی می‌دانند، هیچ‌گاه اندیشه سلفی تکفیری آنان، با اندیشه دیوبندی سازگاری ندارد؛ بزرگان دیوبندی، عدم تکفیر مسلمانان را روش علمای دارالعلوم و بزرگان و مشایخ خود می‌دانند و در تکفیر کردن محتاطانه عمل می‌کنند.

سپاه صحابه و لشکر جهنگوی و برخی از گروه‌های تکفیری در پاکستان با رویکردی خصمانه و مخالف در مقابل مسلمانان شیعه در این کشور و با حمایت‌های مالی از کشورهای عربی به مانند عربستان و امارات عربی با به راه انداختن جنگ‌های نیابتی، اهداف شوم استعمارگران غرب را به پیش می‌برند. لذا این گروهک به ظاهر مسلمان مهاجر دیوبندی[1] مبارزات خود را بر علیه شیعیان جعفری پاکستان آغاز کردند و جنبش یا انجمنی به نام سپاه صحابه به رهبری حق نواز جهنگوی از روحانیون جمعیت علمای اهل سنت در سال 1985 میلادی برابر با 1364 شمسی ایجاد کرد.[2] البته قابل ذکر است که برخی دیگر از روحانیون ضد شیعی همچون «ضیاء الدین فاروقی، ایثار الحق قاسمی، اعظم طارق و...» که بعدها هر کدامشان از رهبران این گروهک نامیمون شدند، حق نواز جهنگوی را در تشکیل سپاه صحابه همراهی و کمک کردند.[3] در حالی‌که همه‌ی آنان از مدارس مذهبی پاکستان فارغ التحصیل شده و به صورت شبه نظامیانی درآمدند که آنان عمدتاً در این مدارس با گرایش دیوبندی در پنجاب و کراچی تحصیل کرده‌اند.[4]
این گروهک افراطی اگر چه خود را تابع و پیرو مذهب حنفی و دیوبندی می‌دانند، اما هیچ‌گاه اندیشه سلفی تکفیری آنان با اندیشه دیوبندی سازگاری ندارد، چرا که ابوحنیفه پیشوای مذهب حنفیان هیچ‌گاه اقدام به تکفیر مسلمانان نکرد و در کتاب خود -فقه الاکبر- صراحتاً به آن اشاره کرده است.[5] بزرگان دیوبندی مثل: «خلیل احمد سهانپوری» عدم تکفیر مسلمانان را روش علمای دارالعلوم و بزرگان و مشایخ خود می‌داند و بیان می‌دارد که شیعه بودن کسی موجب کفر نمی‌گردد.[6] و نیز شیخ الاسلام حسین احمد مدنی یکی دیگر از بزرگان دیوبندی بعد از نقل مطلبی طولانی، متذکر این سخن می‌شود که مشایخ ما از جمله «رشید احمد گنگوهی» بحث احتیاط را در مسئله تکفیر مسلمانان بیان می‌دارد و در ادامه سخن خود می‌گوید: رویه علمای ما در این مسئله این است که اگر یک در هزار احتمال ایمان در مقابل کفر شخصی باشد، حمل بر ایمانش می‌کنند، نه آنکه در تکفیر آن شخص شتاب کنند.[7] و همچنین «محمد انورشاه کشمیری» مسئله تکفیر مسلمانان را از اموری خطیری می‌داند که تنها افراد عالم و دانشمند به وجوه و اسباب کفر می‌توانند در این باره اظهار نظر کنند.[8]
اما با تمام این مطالب وارده از عالمان طراز اول دیوبند، باز می‌بینیم که سپاه صحابه که خود را از اهل سنت و جماعت معرفی می‌کنند، در تمام کتب و مجلات و سایتها و نشریات منتشره‌ی خود شیعه را کافر می‌داند و حکم تکفیر و قتل شیعیان را صادر می‌کنند، که البته این رویکرد افراطی در حقیقت متأثر از افکار وهابیت است که در میان آنان رسوخ کرده و دیدگاه افراط گونه نسبت به مذهب تشیع پیدا کرده‌اند. 

پی‌نوشت:

[1]. دیوبندی: گرایش فکری منتسب به جامعه دارالعلوم دیوبند هندوستان است که با تأثیر پذیری از آراء فکری احمد سرهندی و شاه ولی الله دهلوی و موسسین جامعه همچون ملاقاسم نانوتوی و احمد گنگوهی، رویکردی اصلاحی گرایانه در حوزه کلام و تصوف داشته و مسلمانان را به آن دعوت می‌کردند. اینان مهاجران هندی بودند که پس از استقلال یافتن کشور پاکستان در سال 1947 میلادی به این کشور مهاجرت کردند.
[2]. تبار شناسی تروریسم در پاکستان، واقعیتها و راهبردها، احمد فراهانی، موسسه تحقیقاتی بین المللی ابرار معاصر، تهران، ایران، ص242.
[3]. همان، ص242.
[4]. همان، ص244-245.
[5]. فقه الاکبر، ابوحنیفه، مکتبه الفرقان، امارات عربی، دبی، ص43. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[6]. عقائد علما اهل السنه الدیوبندیه،(المهنّد علی المفنّد)، خلیل احمد سهانپوری، جامعه الامام محمد بن سعود الاسلامیه، ریاض، عربستان، ص58. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.
[7]. الشهاب الثاقب علی المسترق الکاذب، حسین احمد مدنی، کتابخانه امدادیه، دیوبند، پاکستان، ص44.
[8]  فیض الباری علی صحیح البخاری، محمد انور شاه کشمیری، دار الکتب العلمیه، بیروت، لبنان، ج1 ص252. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.

تولیدی

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.