دفاع عالمان سنی ازعدم تحریف قرآن نزد شیعه

  • 28 خرداد, 1398 - 16:05
یکی از اتهامات وارده به شیعیان، اتهام تحریف قرآن است. سال‌هاست اهل سنت دانسته‌اند که شیعیان قائل به تحریف قرآن نیستند و در بسیاری از کتب بزرگان شیعه این امر مردود شده است. ولی این اتهام از طرف وهابیت با اغراض خاصی مرتباً تکرار می‌شود. ایشان به دنبال آلوده کردن فضای بین مسلمانان هستند. به مواردی از پاسخ بزرگان اهل سنت در دفاع از شیعه اشاره می‌کنیم.

تحریف و عدم تحریف قرآن، مسئله مهمی است و شیعه و سنی قائل به تحریف قرآن نبوده و نیستند، برخلاف دشمنان اسلام و افراد فتنه‌انگیز که دائم بر طبل تحریف قرآن نزد شیعه می‌کوبند و طبق این پندار غلط، حکم به تکفیر شیعه می‌دهند. در این مقاله با مطرح کردن نظر پنج نفر از علمای اهل سنت که در دفاع از شیعه و رد اتهامات برآمده، و قائل به عدم تحریف قرآن نزد شیعه شدند.

1-«شیخ عبدالسلام راجح» از علمای برجسته اهل سنت سوریه با حضور از طریق اسکایپ در برنامه چالشی «الوجه الآخر» شبکه جهانی الکوثر گفت: من در ایران به شهر قم  سفر کردم. یکی از برنامه‌هایی که برای ما در این سفر در نظر گرفته شده بود، بازدید از مرکز جهانی چاپ قرآن کریم بود. برادرم شیخ صادق (اخوان) در این بازدید گفت متن قرآن‌های چاپ این مرکز برگرفته از نسخه «شیخ عثمان طه» است. شیخ عثمان طه از علمای اهل سنت است که ما سنی‌ها به وجود او افتخار می‌کنیم.
این عالم سنی سوری افزود: از طریق این شبکه به همه برادران و خواهرانم می‌گویم قرآنی که در دستان شما است و خداوند، مسلمانان را مأمور حفظ آن کرده است، با ارزش‌ترین هدیه خداوند به امت اسلامی است. چطور کسی می‌تواند ادعا کند این قرآن سنی و آن قرآن شیعه است؟ خداوند همه ما را حول این قرآن آسمانی و آیات آن جمع کرده است. این چه مسلمانی است که حاضر می‌شود بین فرزندان این امت اسلامی تفرقه ایجاد کند؟ دیگر تفرقه کافی است و اکنون بیایید حول این قرآن جمع شویم.[1]

2- «شیخ احمد الطیب» رئیس دانشگاه الأزهر مصر، در مصاحبه‌ای با شبکه «نیل» در مصر گفت: مذهب شیعه یکی از مذاهب اسلام است. خبرنگار گفت: می‌گویند شیعیان قرآنشان فرق می‌کند؟ شیخ طیب پاسخ داد: این حرف‌ها خرافه پیرزن‌ها است. قرآن شیعیان با ما هیچ فرقی ندارد و حتی رسم الخطشان نیز مانند قرآن ما است.[2]

3- غزالی دانشمند اهل‌سنت می‌گوید: از بعضی‌ در یك مجلسی علمی شنیدم كه می‌گفت: شیعیان یك قرآنی دارند كه نسبت به قرآنی كه ما داریم برخی از آیات را ندارد و برخی از آیاتی هم دارند كه ما نداریم. من به او گفتم: این قرآنی كه می‌گویید، كجاست؟ چطور قرآنی این‌چنینی در طول چهارده قرن نزد شیعه است، ولی نه انسانی و نه جنّی تا به حال بر این قرآن اطلاع پیدا نكرده است؟ چرا این افتراء را در میان مردم پخش می‌كنی؟ چرا چنین افترایی بر شیعه و بر وحی قرآن مطرح می‌كنی؟»[3]

4- استاد «سالم بهنساوى» كه يكى از انديشمندان اخوان است در كتاب «السنة المفترى عليها» در بحث تقریب و دفع فتنه فتنه‌گران و در پاسخ به كسانى‌كه ادعا مى‌كنند شيعيان قرآنى غير از قرآن اهل سنت دارند، مى‌گويد: به عدم وجود قرآن دیگر نزد شیعه یقین داریم و آن روایات که در مورد تحریف قرآن نزد شیعه ذکر شده باطل و از اسرائیلیات است.[4]

5- استاد سميع عاطف الزين «مؤلف كتاب الإسلام وثقافة الإنسان» كتابی نوشته است به‌نام «المسلمون.. من هم؟»  چه كسانی مسلمانند؟ كه در آن موضع سنی و شيعه را بررسی می‌كند. وی در مقدمه كتاب خود می‌نويسد: برادر مسلمان شيعی و برادر مسلمان سنی! مهم‌ترين حقايق اين اختلاف بر سر فهم قرآن و تسنن و تشيع را برايتان بازگو خواهم كرد كه اختلاف اين‌ها هيچ‌گاه بر سر اصل قرآن و سنت نبوده، بلكه اختلاف بر سر فهم قرآن و سنت بوده است.»[5]

تهیه وتنظیم: مصطفی پورصدوقی 

پی‌نوشت:

[1]. سایت الکوثر : «آیا «قرآن شیعه ها» و «قرآن سنی ها» داریم؟!»
[2]. سایت رهیافته‌ها، «سخنان بسیار مهم رئیس الأزهر مصر درباره شیعه و سنی»
[3]. محمد غزالی، دفاع عن العقیدة و الشریعة ، ص 253 ، 264، طبع مصر عام 1975 الطبعة الرابعة «سمعت من هؤلاء یقول فی مجلس علم إنّ للشیعة قرآنا آخر یزید و ینقص عن قرآننا المعروف فقلت له أین هذا القرآن ؟ و لماذا لم یطّلع الإنس و الجن علی نسخة منه خلال هذا الدهر الطویل؟ لماذا یساق هذا الافتراء... و لماذا هذا الكتاب علی الناس و علی الوحی.
[4].  سالم البهنساوي (المتوفى: 1427هـ)،نام کتاب« السنة المفترى عليها»، الناشر: دار الوفاء، القاهرة، دار البحوث العلمية، الكويت، الطبعة: الثالثة، 1409 هـ - 1989 م، ص12، « إنَّ الكتاب قطع بعدم وجود قرآن آخر عند الشيعة مع أنَّ مصحف فاطمة ورد ذكره في كتاب " الكافي " للكليني وفي مراجع أخرى لديهم. ولسنا ندري ماذا يضير الإسلام والمسلمين لو نقلنا عن فقهاء أخرين من الشعية - نقلاً صادقاً لا افتعال فيه - أنه لا يوجد لديهم قرآن آخر، وأنَّ ما كتب في ذلك روايات باطلة وهي من الإسرائيليات..»
[5]. استاد سميع عاطف الزين، کتاب« المسلمون... من هم؟»  مقدمه، صفحه 9. نقل از کتاب شهيد دكتر فتحي شقاقي، «شيعه و سنى، غوغاى ساختگى» 1983م ، ترجمه : سيدهادي خسروشاهي،ناشر : مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامی، معاونت فرهنگی،سایت خبرگزاری فارس، «شيعه و سني غوغای ساختگی».

تولیدی

التعليقات

مطالب جدید بود تا حالا ندیده بودم خدا قوت.

سلام خدمت شما . بسیار ممنون از مطالعه و نظر شما .

سکوت و کتمان حقایق هردو خیانت حساب می شود عالمان اهل سنت در مجالس و سخنرانی های خود باید از شیعه دربرابر تهمت های وهابیت دفاع کنند.

سلام خدمت خواننده محترم . بله حق با شماست. البته بعضی ها کتمان و سکوت می کنند.

به عبدالمالک ریگی گفتند چرا شیعه کافراست گفت چون قائل به تحریف قرآن هستند.

منافقین و دشمنان همیشه دنبال بهانه بودند و هستند . تکفیر خلاف قران وسنت هست.

تمام رسانه های دنیا دست وهابیت است وبر علیه شیعه به دروغ تبلیغ می کنه و باعث شده شیعه و اسلام واقعی در حاشیه قرار بگیره . اهل سنت باید بیدار باشند و فریب نخورند.

وقتی میگیم وحدت اسلامی یعنی همین. یعنی در برابر دشمن مشترک اسلام بایدایستاد.

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.