فراوانی نعمت‌ها در زمان حکومت حضرت مهدی

  • 19 فروردين, 1399 - 19:35
از مسائل مهم بشر، زندگی مادی اوست؛ در برخی نقلها درباره ظهور، جنگ و فساد و ... به آن دوران نسبت داده شده است که موجب ترس شده است؛ باید بگوییم که فسادها و جنایات، مربوط به قبل از قیام است و در روایات آمده زندگی مردم در حکومت حضرت مهدی، زندگی معنوی به همراه نعمت‌های مادی فراوان است.

یکی از مسائلی که برای بشر اهمیت دارد، زندگی مادی دنیوی اوست؛ از قضایایی که درباره ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) نقل شده است، برخی گمان کرده‌اند که در زمان حکومت ایشان، همیشه جنگ و خونریزی برپاست و مردم رنگ خوشی را نخواهند دید و با این دیدگاه از درخواست تعجیل خداوند در ظهور ایشان گریزانند.
این نکته را باید یادآور شویم که تمام فسادها، جنگ و جنایات، مربوط به قبل از قیام و تشکیل حکومت حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است و روایاتی که در مورد حکومت حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) نقل شده، حاکی از حکومتی است با فرهنگ بالای مردم آن عصر، زندگی معنوی مردم، به همراه نعمت‌های مادی فراوان.
روایتی در کتاب بحار الانوار به دو طریق از ابوسعید خدری نقل شده است: «پیامبر فرمود: امت من در زمان ظهور مهدی، طوری از نعمت‌های الهی برخوردارمی‌شود که انسان‌های خوب و بد دنیا، چنان موقعیتی را هرگز به خود ندیده است. آسمان با کمال سخاوت باران خویش را فرو می‌ریزد و زمین گیاهان خود را می‌رویاند و همه‌جا سبز و خرم و آبادان خواهد شد، ...»[1]
شبیه همین روایت، در کتاب المستدرک علی الصحیحین از حاکم نیشابوری از ابوسعید نقل شده است: «از ابوسعيد خدرى روايت شده است كه پيامبر (صلى‌الله‌عليه‌وآله) فرمودند: در آخر زمانِ امت من، مهدى خروج مى‌كند و خداوند او را از باران سيراب مى‌فرمايد و زمين روييدنى‌هاى خود را خارج مى‌سازد و اموال را به طور صحيح [به مردم] مى‌دهد، چارپايان زياد می‌شوند [كنايه از فراوانی نعمت]، امت بزرگ شمرده مى‌شود ...»[2]
حاکم نیشابوری این حدیث را صحیح خوانده و می‌گوید این حدیث در عین صحت در صحیح بخاری و مسلم نقل نشده است؛ ذهبی نیز این حدیث را در تلخیص خود از این کتاب، صحیح دانسته است.

پی‌نوشت:

[1]. «قال رسول الله: يكون المهدي في امتي، فإن قصر عمره فسبع و إلا فثمان أو تسع، تتنعم امتي في زمانه تنعما، لم يتنعم مثله قط، البر منهم والفاجر «يرسل السماء عليهم مدرارا» ولا تحبس الارض شيئا من نباتها، ...» بحار الانوار، علامه مجلسی، ج36، ص369.
[2]. «عن أبي سعيد الخدري رضي الله عنه أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال يخرج في آخر أمتي المهدي يسقيه الله الغيث وتخرج الأرض نباتها ويعطى المال صحاحا وتكثر الماشية وتعظم الأمة يعيش سبعا أو ثمانيا يعني حججا.» المستدرک، حاکم نیشابوری، ج5، ص20. جهت مشاهده تصویر کتاب کلیک کنید.

تنظیم و تدوین

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.