علت حمایت غرب از تصوف

  • 4 ارديبهشت, 1398 - 10:55
یکی از تحلیل‌گران غربی فاش می‌کند که بر اساس طرحی محرمانه در آمریکا، یکی از هفت هدف دنیای غرب برای موفق شدن در دنیای اسلام، کمک به بازگشت تصوف به این جوامع است که به‌عنوان جایگزین و رقیبی برای اسلام رادیکال به شمار می‌رود. این تحلیل گر غربی در سخنان خود به ایران نیز به‌عنوان یکی از کانون های مهم صوفیه اشاره می‌کند.

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ استفان شوارتز نویسند ه و تحلیل‌گر غربی فاش می‌کند که بر اساس طرحی محرمانه که در پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) بررسی شده است، یکی از هفت هدف دنیای غرب برای موفق شدن در دنیای اسلام کمک به بازگشت تصوف به این جوامع است که به‌عنوان جایگزین و رقیبی برای اسلام رادیکال به شمار می‌رود.  برنارد لوییس هم در کنفرانسی که در بنیاد نیکسون برگزار شد به دولت بوش پیشنهاد کرد که برای ارتقای سطح گفتگو بین آمریکا و دنیای اسلام با شیخ محمود هشام کعبانی رهبر بزرگ‌ترین گروه صوفیه به مذاکره بنشیند.

شوارتز آنگاه خصوصیت صوفیه را بررسی کرده و می‌گوید: ایران به‌عنوان یکی از کانون‌های مهم صوفیه در جهان اسلام است که بیشتر آثار صوفیه نیز به زبان فارسی است. شوارتز همچنین می‌نویسد: «پلورالیسم و میانه‌روی تصوف چه‌بسا نقش تعیین کننده‌ای در دوره گذار جهان اسلام داشته است.» بنیاد نیکسون یکی از نهادهای عمده تصمیم‌گیری سیاست‌های دولت آمریکا است که توسط ریچارد نیکسون (رئیس‌جمهور اسبق آمریکا) تأسیس گردید ویکی از بزرگان این بنیاد هنری کسینجر (وزیر خارجه اسبق آمریکا) می‌باشد.

نکته قابل‌توجه اینجاست که از سال ۱۹۴۵ تا به حال هیچ سیاست‌مدار برجسته آمریکایی وجود نداشته که مدتی در این بنیادها فعالیت نکرده باشد. درواقع این بنیادها به‌منزله اتاق رختکن ورود به پست‌های عالی هستند. حیطه عمل و نفوذ آن‌ها از دانشگاه‌ها گرفته تا مراکز سیاسی فرهنگی اقتصادی علمی و پژوهشی و از داخل تا خارج از این کشور را دربر گرفته است. با توجه به ماهیت و روال کار این کانون‌ها که وظیفه حفاظت از نظام سلطه را برعهده دارند، هم‌اینک بخش قابل ملاحظه‌ای از این بنیادها و مؤسسات زیرمجموعه آن‌ها فعالیت‌های خود را حول محور "اسلام زدایی" در ده‌ها کشور مسلمان و بالأخص مهم‌ترین قطب سیاسی جهان اسلام یعنی جمهوری اسلامی و راه‌های مقابله با نظام اسلامی و ملت مسلمان ایران از طریق ارتباط با عناصر گروه‌ها و فرقه‌های معاند منحرف و بریده از ملت در داخل و خارج از کشور ونیز هدایت سیاسی مادی و پشتیبانی از آنان چهره‌سازی ایجاد تفرقه و برپایی تشنج تمرکز کرده‌اند.

http://www.Javann.ir/001vCw

برچسب‌ها: 
بازنشر

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.