القای دین مستقل اهل حق حاصل برداشت‌های ناصواب

  • 15 اسفند, 1396 - 13:43
برخی از پیروان فرقه اهل حق که به دنبال القای دین مستقل یارسان هستند، درجواب این پرسش که مگر قرآن کریم اشاره نکرده است که دین اسلام آخرین دین الهی است، پس چگونه یارسان بعد از آن شکل‌گرفته است؟ علیرغم اعتراف به اینکه دین مبین اسلام آخرین دین الهی با برداشت ناصواب از متون دینی، می‌گویند: آیین یارسان بعد از اسلام تشکیل نشده است بلکه از ازل وجود داشته است.

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب– برخی از پیروان آیین یارسان که بر این باور هستند که اهل حق دین مستقل و جدا از سایر ادیان آسمانی مخصوصاً دین مبین اسلام است، در جواب این پرسش که مگر قرآن کریم اشاره نکرده است که دین اسلام آخرین دین الهی است[آل‌عمران/19] پس چگونه یارسان بعد از آن شکل‌گرفته است؟ علیرغم اعتراف به اینکه دین مبین اسلام آخرین دین الهی است، می‌گویند: آیین یارسان بعد از اسلام تشکیل نشده است، بلکه یارسان مجموعه‌ای از حقایق و شرط  و اقرارهائی است که در روز ازل بین خداوند متعال و فرشتگان تدوین‌شده است و بعد از خلقت جهان و انسان در هر دوره‌ای گوشه‌ای از آن حقایق برای بشر آشکار شد. [جزوه پرسش و پاسخ‌هایی پیرامون یاری، ص 47] حال باید به ایشان گفت: اولاً سخنان شما حاصل برداشت ناصواب از آیه شریفه «اَلستُ بربِّکم قالوا بلی» [اعراف/172] است زیرا طبق تفاسیر قرآن کریم در این آیه شریفه اشاره اعتراف به ربوبیت خداوند متعال و پرستش حق‌تعالی شده است [مجمع‌البیان، ج 4، ص 765] نه پیدایش آیین یاری. ثانیاً همین استدلال و تمسک در بین اهل حق به این آیه شریفه، نشانگر ارتباط اهل حق با اسلام است. [بازشناسی آیین یارسان (اهل حق)، ص 145] ثالثاً این سخن شما بی‌دلیل است و صرفاً حاصل برداشت افسانه‌ای و اسطوره‌ای شما از مفاهیم دینی است. بنابراین اهل حق دنباله غلات شیعه هستند که در طول تاریخ به‌صورت فعلی درآمده است و سخن گروهی تحت عنوان "یارسانی" و"یارسانیزم" قطعاً باطل و به‌ منظور ایجاد مقام و موقعیت در بین سرسپردگان به فرقه اهل حق است.

پی‌نوشت:  
* اشاره به آیه شریفه: إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ إِلَّا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ وَمَن یَکْفُرْ به آیات اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِیعُ الْحِسَابِ [آل‌عمران/19]
می‌ره بیگی، سید طهمورث، جزوه پرسش و پاسخ هایی پیرامون یاری، بی جا، 1395، ص 47  
طبرسی، ابی علی الفضل بن الحسن، مجمع‌البیان، ج 4، لبنان، بیروت، چاپ اول، 1406 ه ق، ص 765  
رستمی، منصور، بازشناسی آیین یارسان (اهل حق)، ج 1، چاپ اول، قم، رسالت یعقوبی، 1392، 145

تولیدی

إضافة تعليق جديد

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Fill in the blank.